Zaznacz stronę

Miłość, bliskość, czułość, seks. Brzmi bajecznie, prawda? Bez względu na to czy jesteś w stałym związku, czy towarzyszą Ci ulotniejsze miłosne chwile, to właśnie głównie przez seks możemy zakazić się niebezpiecznym wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego), powodującym m.in. raka szyjki macicy. Na ten nowotwór choruje w Polsce rokrocznie blisko 4 tys. kobiet!. Wirus HPV odpowiada również za inne nowotwory tj. raka pochwy, sromu i odbytu. Tymczasem mamy asy w rękawie, by móc zapobiegać nowotworom HPV-zależnym. Pisząc wprost, mamy haka na brodawczaka! 

To prostsze niż myślisz! Kluczową kwestią jest m.in. możliwość szczepienia przeciw HPV. Warto także badać się w kierunku HPV, wykonując badania profilaktyczne, jak np. test na HPV czy cytologię, najlepiej w opcji płynnej (tzw. LBC). Z pomocą dra Wojciecha Homoli, ginekologa zaangażowanego w edukację o HPV, przyjrzymy się temu tematowi bliżej. 

Jak zakażamy się wirusem HPV? 

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są spowodowane przetrwałym zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest on przenoszony głównie drogą płciową, także podczas seksu oralnego lub analnego. Co warto podkreślić jeden i ten sam partner seksualny nie daje nam gwarancji, że się nie zakazimy. Nie