Zaznacz stronę

Jeśli szukasz dla siebie aktywności, a bieganie nie do końca Cię przekonuje lub może chcesz spróbować czegoś nowego, to wspólnie z Asią, Magdą i Darią z Wrocławskiego Stowarzyszenia Nordic Walking oraz marką staników sportowych Anita active, zachęcamy Cię do kijkowania!

Z naszego cyklu Anita na Kijach dowiesz się od czego zacząć? Joanna ponadto rozpisze dla Ciebie w dalszym czasie plan treningowy. Ale, zacznijmy od początku.

DLA KOGO JEST NORDIC WALKING

Nie każdy przecież musi lubić biegać. Dynamiczny marsz to idealna alternatywa do biegania. Co może Cię zaskoczyć, przy nordic walking pracuje aż 80% naszych mięśni! Poza tym NW to dyscyplina odciążająca stawy. Idealna zatem dla osób z nadwagą, które zaczynają swoją aktywność lub też takich, które doświadczyły kontuzji przy bieganiu i chcą powrócić do aktywności. Nordic Walking jest więc dla każdego bez względu na wiek i formę początkową.

ODMŁADZAMY TEN SPORT!

Nordic Walking jest młodą dyscypliną zapoczątkowaną w Finlandii. Początkowo były to treningi uzupełniające dla narciarzy, a dopiero 24 lata temu NW wjechał oficjalnie na sportowe salony.

Od tego czasu ten rodzaj marszu zjednuje sobie zwolenników na całym świecie, także w Polsce i jest świetną formą aktywności nie tylko dla seniorów.

Doskonałym tego przykładem jest Asia Niciejewska 35+, która po latach praktyki postanowiła wsiąknąć w nordickową przygodę na pełen etat. Została instruktorką NW i dziś z powodzeniem swoją wiedzą i motywacją dzieli się z osobami w przeróżnym wieku!

– Ta forma ruchu jest dobra dla seniorów. Oczywiście to jest prawda! Ale maszerowaniem w ostatnich latach interesują się coraz młodsze osoby co widać podczas naszych grupowych treningów jakie organizuję – zaznacza Asia.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Od chęci! To zdecydowanie pierwszy i najważniejszy krok! Zresztą jak w każdej aktywności. Asia z Darią w poniższym filmie podpowiadają na co warto zwrócić uwagę?

JAK DOBRAĆ KIJE?

To niezbędna rzecz w jaką trzeba zainwestować. Nie są to kijki trekingowe, które pomagają w górskiej wspinaczce. Kije do Nordic Walking pomagają w wybiciu się przy każdym kroku.

Kije do NW dopasowujemy do naszego wzrostu. Punktem wyjścia jest kąt prosty ramienia.

Mogą być one regulowane lub nieregulowane czyli ze stałą długością. Dziewczyny korzystają z regulowanych kijków. Regulacja jest pomocna podczas śniegu, gdzie kije mogą się bardziej wbijać w podłożę. Wówczas wydłużymy nieco kije dopasowując je do okoliczności. Regulacja pozwala też w razie potrzeby i wygody wydłużyć je bądź skrócić.

ILE KOSZTUJĄ KIJE?

Ceny kijków bez regulacji zaczynają się w sieci już nawet od 59,90 zł. Ale jak wspomniałam lepiej wybrać te z regulacją. Takie kije to koszt rzędu 150 zł w górę.

ZADBAJ O STANIK SPORTOWY

Jeżeli chcesz ustalić rozmiar, potrzebujesz porady jaki biustonosz będzie najlepszy dla Ciebie skontaktuj się ze sklepem Anita active. Ich listę znajdziesz pod tym linkiem:

CO JESZCZE JEST WAŻNE?

Nordic Walking najlepiej uprawiać na miękkim podłożu. Idealnie sprawdzą się alejki parków lub leśne szlaki. Jeśli jednak masz do pokonania chodnik zanim trafisz do parku / lasu, na końce kijów zakłada się amortyzujące, gumowe nakładki.