Wałbrzych z najlepszymi trenerami piersi! | Kobieta w biegu - bieg kobiet

Wałbrzych z najlepszymi trenerami piersi!

Jesteś tutaj

Opis

Jak ustrzec się przed rakiem piersi i jajnika, jakie czynniki wpływają na pojawienie się choroby i czy usunięcie piersi i narządów rodnych wyklucza zachorowanie? Poważne tematy doszły do głosu w piątkowe popołudnie podczas wydarzenia „trening dla piersi” w Starej Kopalni w Wałbrzychu i w kobiecym gronie z udziałem lekarzy gotowymi odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.

Kobieta w biegu
środa, Lipiec 20, 2016 - 18:00
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Trening dla Piersi
bezpłatne

Szczegóły wydarzenia

Jak ustrzec się przed rakiem piersi i jajnika, jakie czynniki wpływają na pojawienie się choroby i czy usunięcie piersi i narządów rodnych wyklucza zachorowanie? Poważne tematy doszły do głosu w piątkowe popołudnie podczas wydarzenia „trening dla piersi” w Starej Kopalni w Wałbrzychu i w kobiecym gronie z udziałem lekarzy gotowymi odpowiedzieć na każde z zadanych pytań.  

Z jednej strony swoimi historiami podzieliły się na forum bohaterki spotkania: Monika Lipowska, Iza Plata oraz Karolina Skolimowska, a z drugiej doświadczeniem i wiedzą - dr Jacek Dryl, ginekolog położnik placówki Affidea Międzynarodowe Centrum Onkologii i specjalista radioterapii onkologicznej i dr Paweł Pyka chirurg onkolog, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w szpitalu im. dra. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Były  łzy wzruszenia, radość i konkretna dawka pożytecznych informacji.  

Na "dzień dobry" zapytałam doktorów czy Polki badają się profilaktycznie? – Jest dużo lepiej niż jeszcze 20, 30 lat temu, ale wciąż zbyt mało, aby skutecznie zapobiegać rakowi – podkreślał dr Dryl.  

Wzrost zachorowań na raka piersi i jajnika

Ilość pojawiających się pacjentek w gabinetach ze zmianami rakowymi zarówno u dr. Dryla jak i dr. Pyki, stale rośnie. Chorują 30, a nawet 20-latki.  Dlaczego tak się dzieje? Dr Pyka podał przykład Japonek emigrujących do USA, które zaczynają dopiero tam chorować na nowotwory. Z kolei zachorowalność w Japonii ogólne na raka jest stosunkowo niska. Okazuje się, że zmienia się to na skutek zanieczyszczenia środowiska oraz wysoko przetworzonego jedzenia. Niestety dzieję się podobnie w innych krajach rozwiniętych, także w Europie Zachodniej i Polsce. To niestety jedne z czynników zwiększających zachorowanie – tłumaczyli zgodnie obaj doktorzy.  

W Polsce podobnie jak w USA - rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet.  To ok. 23% pacjentów onkologicznych. Co powoduje takie przerażające statystyki?

Większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi lub jajnika mają te z nas, które wcześnie zaczęły miesiączkować  i późno skończyły oraz te, które nie mają dzieci. Jednak temat od razu wydał się złożony bo obecne na spotkaniu wszystkie trzy bohaterki są mamami, a w przypadku Karoli, nawet podwójnie. Mimo młodego wieku (po 30 roku życia) pojawiły się u dziewczyn pierwsze niepokojące objawy, które u Karoliny skończyły się usunięciem piersi z jednoczesną rekonstrukcją, u Izy pojedynczą mastektomią, a u Moniki ciąg wydarzeń wciąż się rozwija. Wiadomo, że jest obciążona genetycznie i myśl o profilaktycznym usunięciu piersi, staje się w jej rozmyślaniach coraz częstsza.

Czy więc jesteśmy bezbronne?

Posiadamy wysokiej skuteczności broń w walce z kobiecymi nowotworami, (zresztą nie tylko z tym rodzajem chorób)  a jednak nie korzystamy z niej zbyt często. Dlaczego? Brakuje nam wciąż podstawowej wiedzy i świadomości.

Profilaktyka, profilaktyka i raz jeszcze profilaktyka!
Dr Dryl podkreślił, że kobiety przy każdej wizycie powinny wręcz upominać się o kompleksowe badania USG.  Badania profilaktyczne u ginekologa powinnyśmy wykonywać 1 raz w roku, a raz na 2 lata dodatkowo cytologię. Po 40 roku życia, cytologię należy wpisać w coroczne badania wraz z mammografią. Warto także mieć a uwadze badanie rezonansem magnetycznym, które jest dużo bardziej precyzyjne niż badanie USG. O tym na czym polega, ile kosztuje napisałam w artykul: KOBIECOŚĆ WYMAGA TROSKI.

Mniej więcej w tym momencie rzuciłam w stronę obecnych pań pytanie, która z nich w ciągu ostatniego roku badała się profilaktycznie? Las rąk. Pięknie! A chwilę później pomyślałam, że byłoby świetnie, aby teraz te obecne namówiły chociaż jedną swoją koleżankę i zaprosiły na takie spotkanie.  Jestem ciekawa, czy wśród rąk, nieco by się przerzedziło?

Powinnyśmy także niezależnie od badań lekarskich, wykonywać samodzielnie badanie piersi co miesiąc kilka dni po miesiączce. Trwa to zaledwie kilka minut, a może wykryć pierwsze niebezpieczeństwo. Tak swoje pierwsze zmiany w piersiach odkryła Monika. – W piersiach wyczułam zgrubienia, do tego doszły wycieki z sutka – opowiadała.  Kiedy trafiła do lekarza okazało się, że w jej piersiach pojawiają się co rusz torbiele. Mama Moniki ma za sobą mastektomie. Monika, na skutek pozytywnego wyniku genetycznego i tym samy większego prawdopodobieństwa zachorowania (ok. 80% szans) podobnie jak mama  na raka, zastanawia się nad usunięcie profilaktycznym piersi.

O możliwości wykonania badań genetycznych, ile kosztują i jak je wykonać, napisałam w tym artykule: BADANIA GENETYCZNE RATUJĄ ŻYCIE

Z czystej ciekawości Monika mogła zamienić na naszym spotkaniu z Karoliną kilka słów na czym w praktyce polega operacja usunięcia faktycznie zdrowych piersi? Dr Pyka podkreślił, że takie operacje i ta forma leczenia wymaga zdecydowania pacjentki.  Karola widząc wcześniej cierpienia swojej mamy, która zachorowała na raka jajnika z przerzutami do jelita grubego, a chwilę później walkę swojej siostry z chorobą, nie miała złudzeń.  – Będę następna w kolejce, więc nie zwlekając zdecydowałam się na usunięcie piersi – podkreślała.

Iza z kolei dowiedziała się o swoim nowotworze w wieku 36 lat. Chorowała równolegle ze swoją mamą, która niestety tą walkę przegrała. Wola walki Izy doprowadziła ją na metę, gdzie udało jej się skutecznie wyprzedzić raka.  Dziś jak sama podkreśla, jest bardzo silna psychicznie. – Choroba bardzo mnie wzmocniła, choć oczywiście były chwile zwątpienia. Przykładowo z poradni onkologicznej wyszłam cała z przerzutami – psychicznymi, bo niestety tak zadziałał na mnie tamtejszy klimat.  To głowa odgrywa niezwykle ważną rolę w walce z każdą chorobą – podsumowała.

Doktorzy pochwalili się także innowacyjnymi metodami leczenia. Okazało się, że Dolny Śląsk i szpital im dra. A.Sokołowskiego w Wałbrzychu gdzie obaj lekarze pracują, może pochwalić się innowacjami na skalę europejską. Jest to m.in. metoda radioterapii śródoperacyjnej, która oszczędza pierś.  Nowościami w leczeniu nowotworów złośliwych jest także podawanie pacjentce leku pertuzumab i  trastuzumab jednocześnie. Daje to obecnie szanse wydłużenia lub nawet wyleczenia życia grupie ok. 800 chorujących kobiet w Polsce. Ta liczba niestety nie zrobiła wrażenia na parlamentarzystach, którzy dopiero od 1 lipca 2016 r. zdecydowali się zakupić w ramach kontraktów z NFZ-tem te właśnie lekarstwa.

Na koniec z wielką przyjemnością zaprosiłam naszych doktorów do udziału w biegach kobiet. Symbolicznie ubrali co prawda już na samym początku spotkania swoje prezenty – koszulki z biegu kobiet w Gdyni, więc teraz liczę, że poprowadzą biegowy, babski peleton Zawsz pier(w)si.  

To wydarzenie udowodniło mi jak bardzo potrzebne są takie właśnie spotkania dalekie od sztywnej, lekarskiej fartuchowej etykiety. Dlatego mam nadzieje, że w innych miastach także znajdą się chętne na takie spotkanie i te niebawem także do Was zawitają.

Już zapraszam!

 

 

 

 

Masz pytania, chcesz się z nami skontaktować. Zapraszamy!

Biegi i zapisy:
iwona@kobietawbiegu.pl

Wspólpraca:
marzena@kobietawbiegu.pl

* We don’t share your information with anyone.

Check out our Privacy Policy for more details.