Zawsze pier(w)si to też ONI!

 • 18 Nov 2017
 • Dodane przez Marzena Michalec
 • Zdrowie

Każdego roku na raka piersi choruje w Polsce 16 tysięcy kobiet, z czego aż 5 tysięcy z nich umiera. To przykre statystyki, które dobitnie dowodzą, iż rak piersi jest poważnym problemem. Istnieją oczywiście sposoby na minimalizację ryzyka zachorowania jeśli tylko zadbamy o regularną profilaktykę. W obiegowej opinii jest to problem kojarzony z kobietami i niewielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę, że problem ten dotyka również mężczyzn - głównie po przekroczeniu wieku 50, 60 lat, co nie oznacza, że nie może pojawić się także wcześniej.  

Listopad to doskonały czas do podjęcia tego tematu, gdyż jest to miesiąc w którym od kilku lat jest akcja, której celem jest budowanie świadomości zdrowotnej mężczyzn pod kątem raka prostaty, ale też innych nowotworów. Akcja nazywa się Movember i w trakcie jej trwania mężczyźni zapuszczają wąsy sygnalizując w ten sposób, że się w ten sposób jednoczą. My chcemy Wam zasygnalizować, że problemem jest nie tylko rak prostaty, ale też m.in. męski rak piersi I właśnie na tym traktowanym marginalnie, ale tak naprawdę bardzo istotnym aspekcie dziś się na chwilę zatrzymamy.

Rak piersi u mężczyzn (w skrócie MaleBC z ang. male breast cancer) stanowi jedynie około 1% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród mężczyzn jednak nie należy go przez to bagatelizować. Z powodów niewielkiej świadomości, a także braku programów profilaktycznych dla mężczyzn - zazwyczaj podczas diagnozy okazuje się że MaleBC jest w bardzo zaawansowanym stadium. Głównym czynnikiem ryzyka związanym z MaleBC jest dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka piersi, a także nosicielstwo genetycznych mutacji BRCA1 i BRCA2.

Lokalizacja guzów i pierwsze objawy

Pierwszym objawem u większości mężczyzn jest wystąpienie niebolesnego guza, który najczęściej jest zlokalizowany za brodawką. Przeważnie jest to także lewa pierś, a guzy obustronne są u mężczyzn bardzo rzadkie.

Kolejnymi objawami mogą być:

 • Wyciek z brodawki (bezbarwy lub krwisty),
 • owrzodzenie brodawki lub skóry piersi,
 • wciągnięcie brodawki,
 • zwiększona bolesność piersi, bez innych przyczyn,
 • świąd skóry,
 • zmiana rozmiaru piersi,
 • w wielu przypadkach także powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie zajętej piersi.  

Główne czynniki ryzyka

Choć przyczyny raka piersi u mężczyzn są jak do tej pory nadal nie do końca poznane to jako główne czynniki ryzyka wymienia się:

 • Czynniki genetyczne: dodatni wywiad rodzinny w kierunku raka piersi. Stwierdzenie mutacji w genach BRC2 i BRC1. Około 20% wszystkich pacjentów cierpiących na MaleBC posiadało przypadek raka piersi u krewnego pierwszego stopnia. Ryzyko jest większe także wraz ze wzrostem liczby krewnych pierwszego stopnia dotkniętych tą chorobą.
 • Czynniki hormonalne: zaburzenia poziomu hormonów czyli podwyższenie poziomu hormonów kobiecych - estrogenów, a także obniżenie poziomu hormonu męskiego - testosteronu.

Ta nierównowaga może wynikać z zaburzeń występujących w jądrach, w tym niezstąpionych jąder, wrodzonej przepukliny pachwinowej, zapalenia jąder oraz usunięcia lub uszkodzenia jąder .

Choroby wątroby, takie jak marskość wątroby, mogą również powodować stan hiperestrogenny.

Do przyczyn podwyższonego poziomu estrogenów należy także zaliczyć otyłość, która podwaja ryzyko raka piersi u mężczyzn.

Zaburzenie poziomu estrogenów może wynikać także z przyjmowania leków hormonalnych przez chorych na raka prostaty lub transseksualistów a także w wyniku chorób genetycznych np. zespołu Klinefeltera.

 • ryzyko środowiskowe: praca w środowisku zawodowym o podwyższonej temperaturze lub zwiększonej emisji spalin. Częstsze występowanie raka piersi obserwuje się u mężczyzn, którzy pracowali w gorących środowiskach, takich jak wielkie piece, huty, itp. Ma to związek z tym, że długotrwała ekspozycja na wysokie temperatury otoczenia może prowadzić do niewydolności jąder.

Zapobiegać

Nie tylko u kobiet ważne jest samobadanie i oglądanie piersi. Mężczyźni też powinni zwrócić na to uwagę zwłaszcza jeśli w najbliższej rodzinie wystąpiły już przypadki raka piersi. Zdrowy styl życia oczywiście pozwoli nam zapobiegać chorobom. Namawiajmy więc mężczyzn ze swego otoczenia do rzucenia palenia, umiarkowanego spożywania alkoholu (nie więcej niż 4 jednostki dziennie) oraz polepszenia ich diety. W końcu nie tylko oni powinni dbać o nas czyli kobiety, ale my same powinnyśmy również zwracać uwagę na zdrowie naszych mężczyzn.   

Źródło:
Male breast cancer, Laura Ottini i in., Critical Reviews in Oncology Hematology, 2010, vol 73
www.onkologia.org.pl/rak-piersi-mezczyzn