Top 10 produktów antynowotworowych

pt., 11/06/2020 - 17:40

Pamiętam z biologii w szkole średniej, że tłuczono nam do głów sporo informacji na temat genetyki. Później o genetyce słyszałam w wielu kontekstach, ale najczęściej w kontekście różnych dziedzicznych chorób oraz predyspozycji. Dziedziczenie wydawało mi się przez lata tak oczywiste jak to, że o poranku wschodzi słońce. Przygnębiające wydaje się jednak to, że dziedziczymy różne choroby, w tym niestety, także nowotwory i właściwie nie mamy na to żadnego wpływu. Ale czy na pewno nie mamy?

Ogromnym zaskoczeniem była dla mnie niedawno książka Petera Spork'a "Drugi kod", która delikatnie odczarowała te straszne geny i pokazała mi niewielkie światełko w tunelu. To światełko nosi poważną naukową nazwę - epigenetyka.

Co to właściwie jest ta epigenetyka?

Okazuje się, że w ostatnich latach powstało ogromnie wiele badań, które wskazują, że nie tylko sam genotyp jest odpowiedzialny za to czy jesteśmy zdrowi. Przez odpowiedni styl życia, jedzenie czy nawet miejsce zamieszkania możemy regulować swój organizm! Wszystko co robimy ma wpływ na nasze komórki i pozostawia "ślad molekularno-biologiczny". Naukowcy zajmujący się epigenetyką badają różne sytuacje, by ostatecznie odpowiedzieć co najbardziej oddziałuje na nasz genotyp i w jaki sposób możemy wpływać na niego poprzez odpowiednie decyzje.

Ciekawe jest to, że ogromna ilość badań dotyczy spożywania odpowiednich pokarmów, które mogą determinować nie tylko nasze życie, ale także życie naszych dzieci! Okazuje się, że także będąc w ciąży wpływamy swoimi decyzjami żywieniowymi na przyszłe zdrowie naszych potomków. Oczywiście w kręgu zainteresowania badaczy są choroby nowotworowe. Możemy bowiem dzięki naszym życiowym wyborom wpływać na to czy w ogóle u nas wystąpią oraz jaki będzie ich przebieg.

Co powinniśmy jeść?

Do rzeczy więc! Co możemy jeść, żeby bronić nasz organizm przed nowotworami. Powstało wiele różnych opracowań, w których autorzy skupiają się na pożywieniu bogatym w cholinę, antyoksydanty czy inne ważne substancje, ale nie zamierzam zajmować się tu chemią, tylko przybliżyć Wam 10 najpopularniejszych produktów o działaniu przeciwnowotworowym:

1. Burak

Zawiera betalainy, które mają właściwości przeciwnowotworowe. Dodatkowo dzięki dużej zawartości witamin z grupy B wspomagają pracę serca.

2. Cynamon

Redukuje ryzyko pojawienia się komórek nowotworowych przez blokowanie ich wzrostu i podziałów.

3. Oliwa z oliwek

W badaniach na Uniwersytecie w Coimbrze dowiedziono, że spożywanie oliwy z oliwek działa antynowotworowo w przypadku raka piersi

4. Pomidory

Zawarte w nich barwniki działają antyutleniająco oraz spowalniają procesy starzenia się organizmu. Zawarty w nich likopen ma działanie antynowotworowe

5. Czosnek

W czosnku przeciwnowotworową substancją jest alicyna. Należy go jednak spożywać z umiarem, by nie spowodować u siebie trudności trawiennych (może powodować wzdęcia)

6. Kurkuma

Bardzo silne właściwości kurkumy (nawet wyższe niż leków farmaceutycznych) odkryto w wielu badaniach. Aby wydobyć z niej jak najwięcej należy połączyć ją z czarnym pieprzem (i zawartą w nim piperyną).

7. Imbir

Niemal równie doskonałe efekty jak działanie kurkumy z pieprzem uzyskać możemy łącząc imbir z cynamonem.

8. Owoce cytrusowe

Występujący w cytrusach D-limonen powstający z olejku ze skórki pomarańczowej i cytrynowej działa zarówno jako lek przeciwnowotworowy jak i jako substancja zapobiegająca występowaniu nowotworów. W cytrusach odnajdujemy także inne chemioterapeutyki takie jak: naringina, hesperydyna czy tangeretin.

9. Orzechy włoskie

Orzechy włoskie zawierają substancję o nazwie pendukulanina, która jest szczególnie skuteczna w przeciwdziałaniu nowotworów piersi u kobiet.

10. Szpinak

Zawarty w nim chlorofil powoduje dezaktywację wielu kancerogenów. Dodawany do potraw wspomaga również rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit, co jest niezbędne do utrzymania organizmu w zdrowiu.

Dzięki stosowaniu odpowiedniej diety, utrzymywaniu stałej aktywności fizycznej oraz dbaniu o redukcję stresu możemy wpływać na własne geny! Jest to udowodnione naukowo, także nie ma się co wykręcać! Lecimy na trening, a na obiad curry z buraka i pyszna sałatka ze szpinaku i pomidorów z orzechami włoskimi i oliwą.

Pisząc ten artykuł posiłkowałam się wiedzą zawartą w książkach:

  • Peter Spork, "Drugi Kod"
  • Katarzyna Lewko, "Leczenie dobrą dietą"
Komentarze Disqus