Niezłe ziółko!

  • 03 Apr 2019
  • Dodane przez Marzena Michalec
  • Zdrowie

Wreszcie nadeszła wiosna, my biegaczki budzimy się do życia, ale nie tylko my - wraz z nami budzi się otaczająca nas przyroda, która jak się okazuje - ma nam całkiem sporo do zaoferowania. Do napisania tego tekstu zainspirował nas partner Biegu Kobiet we Wrocławiu - Ricola, producent smakowitych ziołowych cukierków. Ok, ale zapytacie pewnie - cóż te cukierki mają wspólnego z wiosną? Za chwilę się przekonacie, że bardzo dużo, a my spieszymy z wyjaśnieniem.

 

Babcie biegaczek wiedziały dobrze...

Pewnie pamiętacie jeszcze jak Wasze mamy, a może też babcie zbierały pieczołowicie rozmaite zioła. Robiły to głównie wiosną kiedy rośliny te były młode i najbardziej aromatyczne. Nie zawsze jednak chodziło tylko o sam aromat. Zioła oferują nam bowiem znacznie więcej i nasze babcie doskonale o tym wiedziały. Wiele dolegliwości można było wyleczyć lub złagodzić stosując odpowiednie kompozycje ziół.

Poniżej nasze TOP 5 polskich ziół, które są szczególnie przydatne dla biegaczek. Oto one - zobacz jak działają! A pod tymi ziołami pewien ziołowy bonus, ale o nim za chwilę!

Babka lancetowata

Ma działanie przeciwzapalne oraz wykrztuśne. Posiada substancje, które chronią drogi śluzowe, zwłaszcza podczas przeziębienia.

Ważne działanie dla biegaczki - babka przyspiesza regenerację naskórka co może być bardzo przydatne na różne otarcia i urazy skórne. Powoduje również rozkurczanie mięśni gładkich czyli przyspiesza regenerację.

 

Pierwiosnek lekarski

Znane od stuleci, niezwykle skuteczne zioło stosowane podczas przeziębień, zapalenia gardła czy krtani. Pomaga również złagodzić objawy reumatyzmu.

Ważne działanie dla biegaczki - pierwiosnek zmniejsza obrzęki i łagodzi efekty stłuczeń czy obtarć. Jest niezastąpiony gdy podczas treningu wywiniesz orła.

Czarny bez

Ma działanie moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, a zewnętrznie także przeciwzapalne. Najczęściej spożywany w postaci soku, doskonały również jako napar.

Ważne działanie dla biegaczki - łagodzi bóle menstruacyjne, a jak pokazują badania przyczynia się również do bardziej sprawnego transportu glukozy we krwi.

Szałwia lekarska

Prawdziwy ziołowy kombajn! Poprawia trawienie i zmniejsza laktację. Ma działanie przeciwzapalne i obniża poziom cukru we krwi. Przeciwdziała nadmiernej fermentacji jelitowej.

Ważne działanie dla biegaczki - jeżeli masz tendencje do nadmiernego pocenia się, to szałwia będzie idealna, bo wykazuje działanie zmniejszające potliwość skóry.

Tymianek

Wykazuje działanie przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, wykrztuśne, a nawet przeciwgrzybiczne. Idealne zioło na przeziębienie, które jest składnikiem wielu leków.

Ważne działanie dla biegaczki - Tymianek pobudza organizm zarówno fizycznie jak i psychicznie, wzmacnia układ nerwowy i zwiększa sprawność umysłową. Z tego właśnie powodu jest bardzo wskazany zwłaszcza przed startami w zawodach.

 

Gdy nie ma wiosnnych ziół pod ręką - zjedz... cukierka?

Jak widzisz zioła to prawdziwe bogactwo zdrowia, ale przecież nie zawsze możemy sobie pozwolić na zrobienie naparu kiedy tylko chcemy. Wtedy właśnie z pomocą przychodzą szwajcarskie cukierki Ricola, które znajdą się w pakietach podczas Biegu Kobiet we Wrocławiu. Są one kompozycją aż 13 ziół - wśród nich znajdziecie także 5 tych, które właśnie opisaliśmy.

To co bardzo istotne, to fakt, że nie zawierają cukru, laktozy i glutenu. Mają zbawienne działanie zwłaszcza gdy pojawi się chrypka, ale są też świetną alternatywą dla zwykłych słodyczy. Ich obecność na Biegu Kobiet idealnie wpisuje się w naszą zasadę aby łączyć zdrową aktywność z profilaktyką oraz zdrowym odżywianiem, bo czyż może być coś lepszego niż bieganie i jedzenie cukierków dla zdrowia? Do zobaczenia na Biegu Kobiet - razem z Ricola czekamy na Ciebie na mecie!