Nie każdy guz, to rak!

pt., 10/21/2016 - 07:44

Trzy lata temu, kiedy wcierałam w swoje piersi czekoladowy balsam do ciała, poczułam w jednej z nich spore zgrubienie.  W mojej głowie w ciągu kilku sekund pojawiła się myśl: rak. Wpadłam w panikę, trochę niedowierzając, że ja? Naprawdę ja? To przecież takie niemożliwe! Czy każdy guz to rak? Dziś tekst, który uspokaja, ale jednocześnie podpowiada aby być czujnym i przede wszystkim zachęca, aby nie bać się badać!

Samobadanie powinno być comiesięcznym nawykiem każdej z nas i to bez względu na wiek. Jeśli wyczujesz jakiekolwiek guzki, zgrubienia nie musi wcale oznaczać to najgorszego. Większość wykrywanych samodzielnie zmian to łagodne choroby piersi. Dowiedz się jakie.

1. Torbiele u kobiet
Najczęściej pojawiają się między 30. a 50. rokiem życia, zdecydowanie rzadziej u młodszych kobiet. Torbiel to mały woreczek – cysta wypełniona płynem – w dotyku będzie wyczuwalna jako twardy guzek umiejscowiony tuż pod powierzchnią skóry albo trochę głębiej. Torbiel jest gładka i można ją swobodnie przesuwać między palcami. Pamiętaj również, że jeśli guzek w piersiach pojawia się z dnia na dzień i w ciągu kilku dni powiększa swoje rozmiary, to najczęściej nie jest to nowotwór. Przyczyny powstawania torbieli nie są do końca znane, ale są to zmiany zwykle niegroźne dla zdrowia.

2. Gruczolakowłókniaki
Podobnie jak torbiele są twarde i gładkie w dotyku. W jednej piersi może pojawić się nawet kilka takich guzków. Gruczolakowłókniaki są jednym z najczęstszych łagodnych guzów piersi występujących u kobiet między 18. a 30. rokiem życia. Mają różne rozmiary, jak określają eksperci – od ziarenka grochu do wielkości małej cytryny. Powstają na skutek rozrostu tkanki gruczołowej i włóknistej. I chociaż gruczolakowłókniak nie zagraża zdrowiu, to wymaga regularnych badań i prowadzenia obserwacji, gdyż wraz z wiekiem rośnie ryzyko rozwoju nowotworu.

3. Zwapnienie piersi
Czyli odkładanie się wapnia w tkance piersi. Zmiany, w przeciwieństwie do torbieli czy  gruczolakowłókniaków, są tak małe, że nie można ich wyczuć za pomocą dotyku. Jest to możliwe tylko podczas badania ultrasonograficznego. Zazwyczaj są niegroźne dla organizmu, ale w nielicznych przypadkach zwapnienia mogą prowadzić do powstawania cyst oraz zatykania naczyń krwionośnych – wówczas mogą zapoczątkować rozwój nowotworu. O regularne badania ultrasonograficzne powinny zadbać zwłaszcza kobiety będące w grupie podwyższonego ryzyka.

4. Mastopatia
Mastopatia, czyli zmiany w obrębie sutka (inaczej dysplazja sutka). Jej przyczyny nie są wciąż do końca poznane, ale wielu specjalistów twierdzi, że winne są zmiany hormonalne w organizmie kobiet. Łagodne zmiany najczęściej występują u kobiet pomiędzy 35. a 50. rokiem życia, znacznie rzadziej u tych po menopauzie. Twarde guzki są wyczuwalne podczas samobadania piersi. Zazwyczaj zmianom towarzyszą takie objawy, jak ból piersi, wiele kobiet skarży się również na uczucie ciężkości w piersiach. Symptomy nasilają się zwłaszcza przed miesiączką i ustępują wraz z jej rozpoczęciem.

5. Tłuszczaki
Są łagodnymi nowotworami tkanki łącznej, o które jednak nie należy się zbytnio obawiać. W niektórych przypadkach ich pojawienie się może być spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub drobnym urazem. Najczęściej nie wymagają ingerencji chirurga, chyba że rosną zbyt szybko lub ich obecność sprawia ból. Wiele kobiet pozbywa się tłuszczaków wyłącznie ze względów estetycznych.

Guz jaki u mnie się zagościł przypominał swoją budową gruczolakowłókniaka. Okazał się nie być złośliwym, ale zwiększającym znacznie swój rozmiar. Łącząc to z faktem występowania w mojej rodzinie złośliwych nowotworów piersi, współnie z dr Pawłem Pyką, chirurgiem onkologiem ze szpitala im. dra Alferda Sokołowskiego w Wałbrzchu, postanowiliśmy o jego usunięciu.

Tekst powstał przy wykorzystanu informacji z książki: Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy. Wydanie II oraz informacji z portalu abczdrowie.pl i artykułu: Nie każdy guz to rak!

Komentarze Disqus