Kontroluj zdrowie! Jak?

 • 06 Apr 2017
 • Dodane przez Marzena Michalec
 • Zdrowie

Czas na przegląd! Sprawdzimy „podwozie” oraz „zderzaki”.  Dziś o badaniach kontrolnych, które każda z nas powinna znać i na stałe wpisać do swojego babskiego kalendarza.

Dzisiejsza medycyna daje nam możliwość kontrolowania stanu zdrowia, ale tylko w duecie z naszą świadomością. Warto z tego korzystać, a świadomość rozbudzać. Pomoże nam w tym Dolnośląskie Centrum Ginekologii z dr. Bogusławem Pałczyńskim na czele. Więc kobiety w biegu do dzieła - będzie rzeczowo!

SAMOBADANIE PIERSI wykonuj tuż po każdej miesiączce. Po menopauzie wykonuj raz w miesiącu w wybranym przez Ciebie dniu. 

Badanie w 5 krokach

1. Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się:  

 • czy nie widzisz zmian w kształcie piersi 
 • czy skóra nie jest przebarwiona 
  (zmiana koloru)
 • czy nie marszczy się lub nie jest napięta 

2. To samo skontroluj opierając ręce na biodrach.

3. Ściśnij delikatnie brodawkę. Zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.

4. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. 
Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

5. Wsuń poduszkę, lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. 
Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką. 

6. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

CENA: bezpłatnie

Całkiem niedawno, pojawiło się także ciekawe urządzenie do badania piersi w warunkach domowych. O urządzeniu BRASTER więcej przeczytasz => TUTAJ

 

CYTOLOGIA – to bezbolesne badanie polegające na pobraniu tkanek z szyjki macicy, wykonywane przez ginekologa. Więcej na ten temat w kontekście raka szyjki macicy w artykule: JEDYNA TAKA

JAK CZĘSTO: raz w roku.

CENA: od 50 zł

KOLPOSKOPIA –  badanie, które może zalecić lekarz po wykonaniu cytologii, aby rozwiać wątpliwość związane z wynikiem. Kolposkop to specjalny rodzaj mikroskopu. Nie przeraź się jego wielkością – jest to spora maszyna, ale nie będzie miała kontaktu z Twoim ciałem (w przeciwieństwie do przezpochwowego USG).  Aby rozwiać wszelkie strachy związane z tym badaniem zapytałam o szczegóły dr. Bogusława Pałczyńskiego, ginekologa z Dolnośląskiego Centrum Ginekologii, jak przebiega dokładnie takie badanie?

- Badanie jest wykonywane na fotelu ginekologicznym. Przy wykorzystaniu wziernika oczyszcza się szyjkę macicy (może wywołać uczucie chłodu) i nakłada roztwór, który pomoże w identyfikacji potencjalnych zmian nowotworowych (może wywołać  lekkie pieczenie). Badanie trwa kilka chwil. Dodam, że najczęściej wyniki są dobre, ale 2 na 100 pacjentek otrzymują niestety niepomyślną diagnozę, ale rak wcześnie wykryty daje gwarancję wyzdrowienia – uspokaja dr Pałczyński.

CENA: od 200 zł

USG – powszechne badanie obrazowe, które możesz wykonać na wizycie u ginekologa. Tą metodą bada się zarówno piersi jak i wewnętrzne narządy rozrodcze, a w momencie bycia
w ciąży pozwala zobaczyć Twoje dziecko. USG powinno się wykonywać raz w roku.

USG nie boli. Badanie przeprowadza się na leżąco jeśli badamy biust i na fotelu ginekologicznym w przypadku USG dopochwowego. Obraz w tej samej chwili można dostrzec na ekranie komputera USG.  Niezwykle ważne jest, aby miejsce w którym wykonujemy takie badanie miało dobrej jakości sprzęt. Warto pytać o USG: 2D / 3D / 4D. Takim sprzętem dysponuje Dolnośląskie Centrum Ginekologii we Wrocławiu.  

MAMMOGRAFIA – badanie radiologiczne, dedykowane przede wszystkim do pań w wieku od 35 - 40 lat. Znacznie częściej lekarze kierują pacjentki powyżej 50+. Z opowiadań koleżanek, niestety wynika, że badanie nie należy do przyjemnych, ale za to wykrywa już milimetrowe zmiany.

JAK CZĘSTO: raz w roku jeśli masz więcej niż 45 lat.

CENA USG PIERSI: 90 zł

CENA USG TRANSWAGINALNEGO: w ramach wizyty ginekologicznej (NFZ lub PRYWATNIE – 150 zł)

BADANIA HORMONÓW TARCZYCY - TSH (tyreotropina) –  za pomocą pobranej krwi, oraz zawsze wtedy kiedy zamierzasz zajść w ciążę.  

Dodatkowo jeśli zaobserwujesz u siebie takie dolegliwości jak:

 • wypadanie włosów,
 • senność i brak energii,
 • nadmierne owłosienie,
 • nie możesz zajść w ciążę,
 • masz suchą skórę,
 • czujesz spadek energii, zwłaszcza po posiłku,
 • pojawił się biały kolor skóry części intymnych,

skontaktuj się lekarzem ginekologiem i endokrynologiem, aby wykonać cykl BADAŃ dotyczące tak ostatnio popularnych chorób jak niedoczynność i nadczynność tarczycy i „Hashimoto”.

JAK CZĘSTO: raz w roku / profilaktycznie

UWAGA: wynik badania TSH u młodych kobiet powinien znajdować się w przedziale 1-1,5, maksymalnie 2. Jeśli wynik wyniesie:  <0,04 lub >1,5, należy wykonać cykl kolejnych badań:

FT3 -  trójjodotyronina
FT4 - wolna tyroksyna
ATPO i ATG – przeciwciała.

CENA:

TSH – 19 zł

FT3 – 21 zł

FT4 – 21 zł

ATPO – 36 zł

ATG – 36 zł

Do pobrania krwi należy dodać usługę pobrania: 4 zł.

REZONANS MAGNETYCZNY – tej metodzie, którą także można potraktować profilaktycznie gdy COŚ nas NIEPOKOI poświęciłam cały osobny artykuł, więc zapraszam do lektury: KOBIECOŚĆ WYMAGA TROSKI.  

Jednak jeśli:

 • chorujesz,
 • jesteś w ciąży,
 • przyjmujesz leki,
 • stosujesz antykoncepcję hormonalną,
 •  jesteś obciążona genetycznie - Twoi najbliżsi chorują/chorowali na raka / zaburzenia tarczycy, to takie badania powinnaś wykonać w KONSULTACJI ze swoim lekarzem i być może częściej.

Zwróć na to uwage.