Koniec wakacji? Początek stresu?!

wt., 08/28/2018 - 14:54

Lato mnie rozleniwia. Uwielbiam mniej upalny promień sierpniowego słońca, który jednak jest już zwiastunem końca wakacji. Dla mnie ten czas to moment kiedy w moim kalendarzu coraz ciaśniej. Na pełen etat zaczynają się poważne wyzwania, też te zawodowe. Biegi Kobiet we Warszawie, Poznaniu i na koniec w Krakowie są jednymi z nich. Jestem już na to gotowa.

chill.jpgW tym roku nigdzie nie wyjeżdżałam na dłużej na urlop z prawdziwego zdarzenia, udało mi się łapać oddech. Odwiedziłam kilka uroczych zakątków w mojej dolnośląskiej okolicy, byłam na kilku rowerowych wycieczkach, też na city break’ach, gdzie często łączę sprawy zawodowe z prywatnymi. No i ogródek. Od czasu do czasu korzystam z uprzejmości teściowej wylegując się pod gruszą na jej włościach. Były też pikniki z przyjaciółmi i grillowanie.  Ale co dobre i beztroskie szybko się jednak kończy.

Jak zacząć żyć po wakacjach?

Zapewne większość z nas już na samą myśl o powrocie do pracy czuje pewien niepokój i stres. Stosy papierów zalegających na biurku, pełna skrzynka e-maili no i zbliżająca się jesień.  Oby do świąt - takie przywitanie słyszałam na własne uszy w jednym z urzędów,  które zakładam, że dla większości są punktem przetrwania kilku miesięcy za biurkiem po dłuższym, letnim urlopowaniu.

Mój tryb pracy nie pozwala mi o niej zapomnieć, nawet wtedy kiedy wyjeżdżam na urlop z prawdziwego zdarzenia. Pracuję zdalnie, zawsze mam przy sobie laptopa i co tu dużo pisać – nigdy nie jestem do końca off, co ma ostatecznie moim zdaniem więcej zalet niż wad. Być może dzięki temu nie odczuwam aż tak bardzo, kiedy zaczyna się u mnie prawdziwy wrześniowy wir.  Choć mam też kilka swoich patentów, aby w ten czas wytężonej pracy, przejść w miarę płynnie i abym nie doznała pracowniczego szoku. Dziś się tym podzielę.

biznes_ja.jpg

Plan pracy i podział obowiązków

Przede wszystkim tworzę plan zadań na nadchodzący czas, w tym listę priorytetów od których wiem, że powinnam zacząć. Planowania uczę się od dłuższego czasu i wychodzi mi to coraz lepiej. Początkowo może wydawać się, że to strata czasu, ale zaufaj mi, w dalszym etapie to co zaplanowane i realnie zharmonizowane na osi czasu przynosi wielokrotne korzyści: oszczędzasz czas, unikasz chaosu w swojej głowie, działaś efektywniej i przede wszystkim nie popadasz w panikę spowodowaną wielością obowiązków. Z końcem sierpnia zorganizowałam zebranie ze swoimi współpracownikami. Wytyczyliśmy sobie cele, podzieliliśmy zadania i od tego po wakacyjnej przerwie też zachęcam aby zacząć pracowanie na pełnych obrotach. Dzięki temu nie masz wrażenia, że zostajesz ze wszystkim sama, widzisz swoje wsparcie, a to bardzo mobilizujące. Jeśli dodatkowo masz dzieci, które zaczynają rok szkolny, ważne, aby zadania z tym związane podzielić między tatę, a jak się uda także dziadków. Nie zostawiaj wszystkiego na swoich barkach! My kobiety mamy do tego tendencję.

plan.jpgKolorowe kalorie

Wakacje to dla wielu z nas czas, kiedy pozwalamy sobie na więcej niż zwykle. Lecą więc gofry, lody i inne smakusy. Wszystko oczywiście dla ludzi. Aby jednak wejść w tryb „on” na pełnych obrotach, powinniśmy zadbać o dietę, która dostarczy nam zdrowych kalorii i witamin. W biegu zawsze jest prościej sięgnąć po niezdrową przegryzkę usprawiedliwiając się brakiem czasu. A może tak zrobić przegląd tych zdrowszych? Kto mnie już trochę zna, wie, że uwielbiam soki. Bardzo często robię te warzywno – owocowe w mojej wyciskarce obrotowej, które często zastępują mi jedzenie. Zdarza się oczywiście, że soku domowej roboty zwyczajnie nie zdążę zrobić. I tu z pomocą przychodzi pyszne smoothie Marwit, za którym wprost przepadam! Dzięki tej mojej sokowej miłości, Marwit zawita na Biegi Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si. Więc tym bardziej zapraszam!

marwit_blog.jpg

Postaw na balans!

Nie wiem jak Ty, ale ja podczas wakacyjnych upałów, pokłóciłam się nieco z bieganiem. Częściej wybierałam rower, albo spacer i to bez wyrzutów sumienia. Wiem jednak, że na stres i nawał obowiązków zawsze najlepiej właśnie bieganie wietrzy mi głowę i dodaje energii do działania. I dlatego wrzesień jest idealny, aby znów wrócić na biegowe ścieżki. Dzięki aktywności dużo lepiej radzimy sobie także ze stresem. Pomyśl o tym i w swoim grafiku koniecznie to uwzględnij.

wbiegu.jpgWyznacz sobie też taki dzień, w których zapomnisz o pracy. Takim moim dniem jest sobota. To czas na wycieczkę, spotkania ze znajomymi, sprzątanie i inne krzątanie. Te czynności są dla mnie świetną odskocznią od codzienności.

Odśwież swój look!

Zniszczone słońcem i wiatrem włosy i skóra wołają o troskę. To dobry moment, aby przed rozpoczęciem pracowniczego sezonu wybrać się do fryzjera, kosmetyczki. Dzięki temu nabierzesz pewności siebie, a to jest także ważne dla Twojego samopoczucia. Do tego mały shooping i siup możesz podkręcać obroty.

Komentarze Disqus