Kalendarz TOP imprez na 2019! Gdzie wystartujesz?

ndz., 01/27/2019 - 10:16

Stworzyłam dla Was całoroczny, dziewczyński przewodnik po imprezach biegowych, gdzie każda z Was znajdzie na pewno coś dla siebie w zależności od chęci, celu czy po prostu pięknego debiutu biegowego w 2019. Pod uwagę wzięłam Wasze propozycje, jakimi sypnęłyście w komentarzach, swoje doświadczenie i głos Oli Peisert, która od lat startuje w całej Polsce i zagranicą. Uwzględniłam też piękne medale, koszulki, urokliwe trasy i miejsca imprez oraz ich klimat. Mam wielką nadzieję, że będzie nam dane się nam na nich spotkać!

Co na biegowy debiut? Biegi Kobiet!
Kiedy? Od kwietnia do października

1 - Bieg Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si to cykl 8 imprez, gdzie biegamy dla zdrowych piersi. Dystans to każdorazowo 5 km dodatkowo z opcją 10 km w Poznaniu. Poniżej harmonogram tych koralowych imprez, na pierwsze 4 już ruszyły zapisy, stąd od razu rzucam do tego link. 

WROCŁAW - 7.04.2019
ŁÓDŹ - 12.05.2019
GDYNIA - 19.05.2019
GLIWICE - 2.06.2019
ŚWIDNICA -  8.06.2019
KRAKÓW - 22.09.2019
POZNAŃ - 06.10.2019
WARSZAWA -13.10.2019

Jeśli zastanawiasz się na postawienie swojego pierwszego, biegowego kroku, to swoją biegową przygodę proponuję zacząć od imprez dedykowanych kobietom. Powód? Na kobiecych imprezach zaciekła rywalizacja schodzi na dalszy plan, a atmosfera sprawia, że bez względu na Twój wynik, poczujesz się częścią wielkiego babskiego poruszenia z piękną ideą. Czy wiesz, że po pierwszej edycji Biegu Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si 2017 w ankiecie otrzymałam informację od zawodniczek, że aż dla 40% z nich była to debiutancka impreza!

2 - 31 Österreichischer Frauenlauf
Kiedy? 26 maja
Zapisy ruszą w marcu przez stronę => 
oesterreichischer-frauenlauf.at

Zatrzymując się przy kobiecych imprezach polecam gorąco wybrać się do Wiednia, gdzie 26. 05 odbywa się jedna z większych na świecie imprez dla kobiet - 31 Österreichischer Frauenlauf , w której udział bierze ponad 30 000 biegaczek. Do wyboru masz dystans na 5 lub 10 km oraz start Nordic Walking. Po moim ubiegłorocznym starciem dzielę się ponownie relacją na blogu, gdzie znajdziesz więcej szczegółowych informacji na temat tego biegu, zapisów, cen, logistyki.

3 - Carerra de La Mujer
Kiedy? 
Od kwietnia do listopada
Informacje i zapisy => carreradelamujer.com

Kolejną sprawdzoną i bardzo polecaną imprezą na debiut jest Carerra de La Mujer – cykl 8 imprez w całej Hiszpanii oczywiście dedykowany kobietom na dystansach od 5 do 7,800 km. Wspólnie z Olą miałyśmy okazję być w 2018 w Barcelonie w listopadzie i przeżyć tam na biegu niezapomniane chwile! Spisałam wszystko w szczegółach także relację więc zapraszam. Dodam jeszcze, że imprezy w Hiszpanii odbywają się z tego cyklu od kwietnia do listopada i bierze w niej udział nawet 35 000 zawodniczek (Madryt). Być częścią takiego poruszenia i zobaczyć to na własne oczy jest czymś naprawdę niesamowitym.

Impreza dla zakochanych także w bieganiu!

4 - Bieg Walentynkowy w Krakowie
Kiedy? 
10.02.2019
Zapisy => https://itmbw.pl/bieg-walentynkowy/

Trzy kwestie przede wszystkim zaważyły aby polecić tą krakowską imprezę i zachęcić Was do udziału. Ciastko, medal i miłość! Prawda, że porządne argumenty? Ponadto biegniecie w parach, związani chustką. Po przekroczeniu mety otrzymacie ciacho, piękny serduchowy medal. No i koszulka z długim rękawem dla wszystkich odzieżowych świrów z napisem All you need is run – też robi tu świetną robotę. 

5 - Bieganie i pomaganie – jak i gdzie to połączysz?
Charytatywny bieg po szansę dla Adama
Kiedy? 24 marca

W kalendarzach imprez biegowych jest ich całkiem sporo. Zazwyczaj jednak są to wydarzenia kameralne, ale z cudną atmosferą. Nie ma przecież nic piękniejszego niż myśl, że każdy Twój kilometr może realnie pomóc drugiej osobie. Te imprezy z uwagi na często ograniczony budżet nie są hucznie nagłaśniane, niemniej ich wartość jest ogromna i dlatego znalazły swoje miejsce w moim poradniku. Jedną z nich jest organizowany przez naszą biegową siostrę - Darię, Charytatywny Bieg Po Szansę Dla Adama. Jeżeli więc jesteś z Wielkopolski lub Lubuskiego, zawitaj 24 marca do Głodna koło Rakoniewic. Czasami warto pojechać na taki bieg do niewielkiej miejscowości aby okazać wielkie serce i swoim biegiem pomóc komuś kto naprawdę tego potrzebuje. Więcej informacji znajdziesz tutaj:  https://www.facebook.com/events/765185840509948/

6 - Onico Półmaraton Gdynia
Kiedy?
 17.03.2019

Dlaczego warto wystartować?

Bo, to bieg, który wyznaczył nową jakość półmaratonów w Polsce. Zorganizowany perfekcyjnie już od pierwszej edycji w jednej z najciekawszych lokalizacji w kraju. Jako biegaczka możesz poczuć tutaj wiatr we włosach wszak biega się tutaj nad malowniczą zatoką. Bonusem są także bardzo atrakcyjne i oryginalne medale. Osobiście nie znam tego biegu, ale wierzę, że zarówno organizacja jak i atmosfera są na najwyższym poziomie - w końcu w Gdyni odbywa się także nasz Bieg Kobiet, w którym zakochałyśmy się od pierwszego… zorganizowania:)    

Kto poleca? Olka Rzezak i my - w ciemno!

7 - Wings for Life
Kiedy?  
05.05.2019

Dlaczego warto wystartować?

Tutaj argumenty nie podlegają nawet dyskusji, to w końcu jedyny bieg na świecie, w którym goni Cię meta, a startuje tysiące ludzi w kilkudziesięciu krajach. Brzmi poważnie? Nic z tych rzeczy - popularny Wings to przede wszystkim świetna zabawa i pomoc innym. Nie ważne ile kilometrów pokonasz, bo nie o to tutaj chodzi, a całość opłat startowych organizatorzy przeznaczają na badania nad urazami rdzenia kręgowego. Atmosfera w momencie gdy dogania Cię meta jest po prostu nie do podrobienia.

Kto poleca? Małgorzata Karlikowska - Antosiak i Ola Peisert, która miała okazję tam startować zajmując drugie miejsce w polskiej edycji!

8 - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich
Kiedy?
 18.07-21.07.2019
Informacje i zapisy => dfbg.pl

Dlaczego warto wystartować?

Biegi górskie kojarzą się często z czymś strasznym, trudnym i zarezerwowanym tylko dla najlepszych. Biegi w Lądku są świetnie zorganizowane, a jednocześnie otwarte dla wszystkich. Nie masz wielkiego doświadczenia w śmiganiu po halach i dolinkach - na DFBG znajdziesz nie tylko kosmiczne dystanse jak 240km czy 130km (kto to w ogóle biega???), ale także półmaraton zwany pięknie Złotym, a nawet niezbyt trudną dyszkę, którą sama w zeszłym roku ukończyłam. Nie trzeba chyba dodawać, że każdy bieg w ramach festiwalu to widoki, które odbierają mowę. Meta jest zlokalizowana przed zabytkowym budynkiem uzdrowiskowym, a wbiega się na nią… po schodach. Po tej niezwykłej chwili czeka jeszcze piękny medal, który w tym niezwykłym miejscu wydaje się mieć podwójną wartość. Impreza trwa kilka dni dlatego większość osób przyjeżdża tutaj całymi rodzinami urządzając sobie mini wakacje. Bieganie + wypoczynek? Brzmi świetnie! 

Kto poleca? Ja, Ola i Basia Perka

9 - Wałecki Bieg Filmowy
Kiedy?
 Zawsze w lipcu - termin jeszcze nieustalony

Dlaczego warto wystartować?

Jeśli nie jesteś gotowa na pokonanie 10km, to może skusisz się na 9999m? Tyle bowiem wynosi dystans jednego z najbardziej oryginalnych biegów w Polsce. Bieg wyróżnia się malowniczą, położoną pośród kilku jezior trasą, ale to co najbardziej przyciąga biegaczki i biegaczy z całej Polski, to niezwykła klasyfikacja uczestników przebranych za postacie z filmów. Biegnąc wałeckimi uliczkami możesz więc spotkać Charliego Chaplina, Marylin Monroe, Freda Flinstona, a przy odrobinie szczęście nawet Jamesa Bonda. Przebierańcy zdarzają się na wielu polskich biegach, ale tutaj jest ich zdecydowanie najwięcej - od czołowych ścigaczy po tuptusiów zamykające stawkę. Czujesz już ten klimat. My tak dlatego mamy ten fantastyczny bieg w planach, zwłaszcza, że słyszałyśmy o nim naprawdę dużo dobrego.

Kto poleca? Forrest Gump;) i cała nasza ekipa

10 - Toyota Półmaraton Wałbrzych i bieg towarzyszący – Bieg po zdrowie
Kiedy?
18.08.2019
Zapisy => polmaraton.walbrzych.pl

Dlaczego warto wystartować?

To niewątpliwie znakomity wstęp do biegów górskich - nie jest to wprawdzie trasa crossowa, ale spora ilość podbiegów da Ci przedsmak tego co czują prawdziwe góralki. Dodatkowo fantastyczne widoki zrekompensują zmęczenie, a atmosfera na mecie spowoduje, że poczujesz się wyjątkowo - razem z 3000 innych uczestników, którzy każdego roku stawiają tam sobie wyzwanie.

Kto poleca?

Oczywiście ja jako, że jest to bieg z mojego podwórka i startowałam w nim wielokrotnie, Małgorzata Karlikowska - Antosiak oraz Ola, która miała okazję przekonać się, że bieganie po górkach to zupełnie inna bajka, ale skoro bajka, to zapewne i Tobie by się tam spodobało. Zapraszamy!

11 - Półmaraton św. Mikołajów w Toruniu
Kiedy?
 Zawsze w okolicach Mikołajek

Dlaczego warto wystartować?

To już niemal tradycja, że w okolicach 6 grudnia polskie biegaczki i biegacze masowo startują w biegach mikołajkowych. To wspaniały zwyczaj, a gdzie najlepiej wtedy pobiec jeśli nie w kultowym Półmaratonie św. Mikołajów w Toruniu? To impreza, która odbywa się już od blisko 20 lat, jej uczestnicy biegną w pięknych mikołajowych czapkach, które zawsze są w pakiecie, a na mecie na biegaczy czekają medale - mikołajowe rzecz jasna. Chociaż w całej Polsce takich biegów jest blisko sto, atmosfera panująca w Toruniu jest absolutnie nie do podrobienia.

Kto poleca? Święty Mikołaj;) A tak serio - Ola.

Fajnie, że mamy w Polsce tyle świetnych i oryginalnych biegów. Jeszcze kilkanaście lat temu biegi były po prostu nudnym klepaniem asfaltu od startu do mety. Dziś mają one nie tylko coraz bardziej rozmaite formuły, ale też przyświecają im piękne i szlachetne idee. A zatem startujmy, biegajmy, pomagajmy, edukujmy nawzajem i cieszmy się z każdym kolejnym kilometrem.

Jeśli i Ty masz jakiś bieg bez, którego nie wyobrażasz sobie swojego biegowego kalendarza - podziel się nim z nami w komentarzu pod tekstem. Może zainspirujesz nas oraz inne biegaczki do poznania kolejnej, fantastycznej imprezy.

Komentarze Disqus