Jelita - Twoja mapa zdrowia

  • 19 Oct 2017
  • Dodane przez Marzena Michalec
  • Zdrowie

O tym, że o zdrowie trzeba dbać wie każda z nas. Zdrowa dieta, aktywność wszystko po to aby pomimo upływu lat zachować dobrą kondycję naszego organizmu. Czasami jednak pomimo naszych prozdrowotnych poczynań organizm zaczyna sygnalizować problemy, których przyczyn nijak nie możemy rozpoznać. Aby rozjaśnić tą sprawę porozmawiałam z mgr Emilią Raszyńską – coach'em zdrowia i żywienia Warszawskiego Ośrodka Instytutu Mikroekologii przy Szpitalu św. Elżbiety - partnerem medycznym biegu kobiet w Warszawie.

Źródło: Szpital św. Elżbiety

W jakich przypadkach warto udać się na specjalistyczne badanie? Dlaczego warto wykonywać badania?

Badania z Instytutu są badaniami pomocnymi w kontekście wielu dolegliwości: objawach ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, biegunki), problemów skórnych (atopowe zapalenie skóry, trądzik), stanach chronicznego zmęczenia, przewlekłych stanach zapalnych oraz chorobach autoimmunizacyjnych (np. Hashimoto). W celach terapeutycznych powinien je wykonać każdy, kto ma powyższe dolegliwości. Do Instytutu zgłaszają się również pacjenci zdrowi, chcący działać prewencyjnie - poprawić stan mikroflory jelit lub przyjrzeć się z większą uwagą swojej diecie. Dla nich także badania będą pomocne.

Ponieważ Szpital Św. Elżbiety jest Partnerem Biegu Kobiet w Warszawie chcielibyśmy podpytać jak to wygląda ze sportowcami? Jakieś badania wskazała by Pani osobom aktywnym fizycznie?

Aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. Zdarza się jednak, że osoby uprawiające sport skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mechanizm tych zaburzeń nie jest do końca znany. Wśród przyczyn wymienia się nadwrażliwości pokarmowe oraz zaburzenia mikroflory jelit, które mogą być spowodowane przez często stosowane przez sportowców leki przeciwzapalne lub dietę bogatą w białko. W takim wypadku można wykonać stosunkowo proste badanie Kyber Kompakt Pro, gdzie za pomocą próbki z kału wysuwa się wstępna diagnozę. Takie badanie poleca się osobom z wykrytą alergią opóźnioną, u osób z infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi czy zaburzeniami żołądkowo - jelitowymi. Koszt takiego badania to 490zł. Wynik badania pozwoli dobrać odpowiednio dostosowaną do nas probiotykoterapię i dietę.

W obecnych czasach często spotykamy się z eliminacją pewnych substancji z naszej diety – bez glutenu, bez laktozy itp. Czy warto zwrócić się do specjalisty, który pomoże ułożyć nam dietę?

Eliminowanie produktów z diety jest zazwyczaj podyktowane wynikami badań na nadwrażliwości pokarmowe. Wynik badania pokazuje które produkty nam służą, a które należy wyeliminować. Dodatkowo, żeby zapobiec powstawaniu kolejnych alergii, te pokarmy, które nie powodują nadwrażliwości powinno się spożywać w 4 dniowej rotacji. Na początku dieta eliminacyjno-rotacyjna może wydawać się skomplikowana dlatego warto skorzystać na tym etapie z konsultacji dietetyka. W przypadku diety eliminacyjnej, pomoc dietetyka jest wskazana również aby uniknąć ewentualnych niedoborów w diecie.

Alergia pokarmowa – opóźniona – co to takiego?

Wzdęcia, nudności, bule brzucha, których nijak nie możemy powiązać z tym co zjedliśmy, bo ani nasz ostatni posiłek nie był ciężkostrawny, ani zbyt tłusty, ani za słony. W alergiach zdarza się tak, że możemy odczuwać dolegliwości nawet po 72 godzinach od momentu zjedzenia pokarmu, na jaki jesteśmy uczuleni!

Aby uzyskać informacje co może nas uczulać, możemy wykonać test aż na 270 składników pokarmowych! W wielu przypadkach możemy bowiem nie zdawać sobie sprawy, że odczuwane przez nas dolegliwości mogły być związane z wystąpieniem alergii właśnie tej opóźnionej. Mamy wielu pacjentów, którzy cierpieli nie mając pojęcia dlaczego tak się dzieje. Wyniki badania całkowicie rozwiązały ich wieloletni problem, gdzie wystarczyło wyeliminować z diety produkty ich uczulające – wyjaśnia magister Raszyńska.