Jak możesz sobie pomóc?

czw., 03/14/2019 - 09:43

Większość z nas...niestety nie ma świadomości, jak zatroszczyć się o swoje piersi! Dołącz do mojej wspólnej misji, aby to zmienić, a zmiany jak wiadomo najlepiej zacząć od samej siebie.

Dziś chcę się podzielić z Tobą moim doświadczeniem na temat staników sportowych oraz wytłumaczyć dlaczego ta część garderoby jest tak ważna? Przez organizacje imprez biegowych dla kobiet, wielogodzinne rozmowy z samymi uczestniczkami na żywo oraz w sieci, wiem że w tej kwestii jest jeszcze sporo do zrobienia.

Dzięki mojej misji związanej z szerzeniem świadomości na temat kobiecego zdrowia w ramach biegów kobiet we współpracy z Anitą Since 1886, zwracamy także baczną uwagę na ochronę naszych biustów podczas biegania i to bez względu na rozmiar. A wiem, że z tą wiedzą bywa naprawdę różnie…Dziś przytoczę historie z życia wzięte oraz wytłumaczę Ci dlaczego „stanikowa profilaktyka piersi” jest tak istotna?

Stanik sportowy czy top?

Klasyczne pytanie! Nie tylko początkujących biegaczek. Powiem więcej, ja też zaczynałam od biegania w topach! Przy moim skromnym 75B uważałam, że to dobra opcja. Co prawda top na tyle spłaszczył mi biust, że po mojej „kobiecości” kompletnie nic nie zostało. Czułam się jak chłopczyca. Mój pierwszy stanik sportowy z prawdziwego zdarzenia nabyłam z jakieś 4 lata temu, był to model  i to był krok milowy!

Dostrzegłam kilka różnić między stanikiem sportowym, a topem:

1 – mój biust znów miał ładny kształt;

2 – prawie nie czułam, że mam na sobie stanik,

3 – biust – choć mały – ani drgnął, mimo że nie był „przyklejony” do klatki piersiowej.

Topy wykonane są z elastycznego materiału – jednolitego materiału i gumki. A jak to gumka po kilku praniach zwyczajnie się rozciąga. W tej sytuacji biust nie ma wsparcia i wyciąga się razem z gumką…

Iza Świderska jest jedną z nas – kobietą w biegu, aktywną mamą trójki dzieciaków. Jest także jedną z tych biegaczek, która zaczynała od biegania w topie sportowym, przechodząc właściwie wszystkie zakupowe eksperymenty. Od biegania w staniku typu push up, po topy które miały jej biust wznieść na wyższy poziom, aż po stanik sportowy. Podsumowanie Izy poniżej:

W topie moje piersi w rozmiarze 75E miały wciąż niestety dużą swobodę przemieszczania się. Początkowo myślałam, że tak musi niestety być. Potem udało mi się wygrać w konkursie stanik sportowy i różnica była kolosalna! Od tej pory podczas wszelkich aktywności biustonosz sportowy jest po prostu u mnie niezastąpiony. A przy okazji zniknęły bóle kręgosłupa, których kompletnie nie łączyłam z brakiem stanika.

Ile waży Twój biust?

Ok. 3 kg, ale zdarza się, że więcej! Kobiece piersi mogą ważyć różnie, bo jest to zależne od ich budowy, ale także od dnia cyklu. Przed miesiączką mogą puchnąc, być obolałe z uwagi na szalone hormony i stąd też ważyć więcej niż w pozostałym czasie cyklu.

Piersi zbudowane są z tkanki tłuszczowej i łącznej oraz gruczołów piersiowych – czasami utkanych gęsto, a czasem nie. To sprawa indywidualna. Jedno jest pewne – nie znajdziesz tam ani grama mięśni! Co to oznacza w praktyce? Że nie można ich „wyćwiczyć” i dlatego tak ważne jest aby nie straciły swojej jędrności i położenia. Stanik sportowy odpowiednio dobrany, dobrej jakości, wykonany z solidnych materiałów – wspiera Twój biust i minimalizuje jego ruchy nawet o 80%!

Dlaczego to takie ważne?

Twoje piersi podczas każdego ruchu, ruszają się razem z Tobą, ale o ile Tobie ruch wychodzi na zdrowie - im może zaszkodzić. Zbudowane są ze skóry, gruczołów oraz tkanki łącznej czyli wiązadeł Coopera. Gdy podczas ruchu nie będziesz zapewniała im wsparcia - będą się rozciągać i mogą już nie wrócą do swego poprzedniego stanu.

Co osłabia kondycję Twoich piersi?

  • ciążą,
  • karmienie piersią,
  • brak odpowiedniej pielęgnacji kosmetycznej podczas ciąży,
  • brak dobrze dobranej bielizny – zarówno tej dziennej jak i sportowej.

W Afryce w wielu plemiennych kulturach żyją kobiety o mniejszych biustach, będących mamami. Na pewno taki obraz rzucił Ci się w oczy, choćby z TV. Nie używają one w swojej kulturze staników, co nawet przy niewielkim biuście, kończy się ich znacznym rozciągnięciem. Polki nie różnią się w swej budowie NICZYM od Afrykanek w budowie ciała.

To przykre co teraz napiszę, ale właśnie brak odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedniego stanika sportowego jest najczęstszą przyczyną, dla której tak wiele aktywnych i szczupłych kobiet o nienagannej figurze, niestety nie może pochwalić się swoim biustem.

Małe piersi - mały problem? 

Ten mit funkcjonuje od wielu lat i jestem tego dobrym przykładem. I choć tkwi w nim ziarnko prawdy, to jednak większość kobiet wciąż żyje w błędnym przekonaniu, że mały biust nie wymaga specjalnego wsparcia i można mu nabyć stanik z marketu.

Każda pierś podczas ruchu mniej lub bardziej podskakuje. Sama przyznasz, że małe i obwisłe piersi to widok, który raczej nie jest powodem do dumy, prawda? Uchronić Cię od tego może tylko biustonosz sportowy i jeśli myślisz, że mając nieduże piersi możesz sobie pozwolić na model gorszej jakości, to wyprowadzimy Cię z błędu - oszczędzać można kupując tańszy proszek do prania, ale nigdy biustonosz. To Twoja druga skóra i inwestycja w Twój przyszły wygląd - po latach gdy piersi już stracą swą jędrność będziesz wtedy wdzięczna, że o nie zadbałaś.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stanika?

Historia moja i Izy o jakiej wspomniałam powyżej pokazuje, że czasami stanikowe wybory oparte są na osobistych próbach i błędach  Abyś nie musiała ich powielać stworzyłam DEKALOG dobrze dobranego stanika. Zwróć uwagę na nasze rady, a będziesz miała spore szanse, by uniknąć rozczarowania.

STANIKOWY DEKALOG – czyli jak wybrać stanik idealny?

1. zrezygnuj z topów, nawet jeśli masz mały biust;

2. wybieraj sprawdzone marki staników;

3. bądź czujna na wszelkie szaleństwa promocyjne i „okazje” – porządne staniki powinny mieć wyższą cenę, a niższa powinna Cię dwa razy zastanowić;

4. bądź przezorna przy zakupach – tu nie tylko KOLOR ma znaczenie;

5. poznaj opinie na temat modelu / marki od innych kobiet;

6. poznaj dobrze swój rozmiar i wybierz do tego odpowiedni dzień swojego cyklu miesiączkowego.

7. skorzystaj z porad specjalistki - brafitterki, a w związku z tym już teraz na brafitting zapraszam Cię na stoisko Anity w dniu naszych piersiowych imprez.

Komentarze Disqus