Dlaczego nie znamy swoich biustów?

 • 15 Jan 2018
 • Dodane przez Marzena Michalec
 • Zdrowie

Z reguły większość kobiet okłamuje sprzedawców biustonoszy. Robią to zupełnie nieświadomie, bo naprawdę nie znają swojego rozmiaru! Jak to jest możliwe?

Zapytałam kobiety w biegu na naszej grupie na facebook’u o to jakie jest ich doświadczenie dotyczące rozmiaru biustonosza. Okazało się, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Wpływ na to ma, jak za chwilę zobaczysz, wiele czynników. Dziewczyny wspomniały o nich na naszym forum.

 1. Różnorodna „rozmiarówka” w zależności od producenta.
 2. Brak wiedzy jak się mierzyć i złe przyzwyczajenie.
 3. Brak świadomości skorzystania z pomocy brafitterki (przynajmniej raz w życiu).
 4. Zmiana wagi ciała – chudnięcie/tycie/ciążą/karmienie.

anita_poznan2.jpg

Złe przyzwyczajenia

Na początek trzeba powiedzieć to sobie wprost. Bielizna zarówno dzienna jak i sportowa jest traktowana przez Polki trochę po macoszemu. Wciąż jeszcze trzeba sporo edukacji, aby przekonać panie, że dobry stanik to nie tylko komfort, ale i piękny wygląd, a przede wszystkim zdrowe piersi i ciało. Dotyczy to także biustonoszy sportowych – a może i nawet przede wszystkim? Sylwia Zezula zwróciła uwagę, że nie ma nic gorszego jak dziewczyny biegające lub ćwiczące w normalnym staniku (ramiączko wystaje). Moim zdaniem to morderstwo dla biustu – trudno się z tym nie zgodzić.

Anka Jaglarska podsunęła pewne przekonanie – może też tak macie?  Wiele kobiet przez lata przyzwyczaja się do złego rozmiaru, a jak wiadomo złe nawyki trudno wyplenić. Wspomina także swoją pierwszą wizytę u brafitterki. Jak schudłam i to sporo bo ok. 35 kg kupowałam stanik w rozmiarze 75B. Wybrałam się jednak do brafitterki i dowiedziałam się o nowym rozmiarze – 70C.

Zawyżanie rozmiaru pod biustem, a zaniżanie rozmiaru miseczki w wypowiedziach pań pojawia się wielokrotnie. Nie wiem, czy to przypadłość Polek, ale faktycznie o tym samym wspomniała Ewa Bielawny - koordynator na Europę Środkowo – Wschodnią w Anita Since 1886, będącej producentem staników i partnerem tytularnym Bieg Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si 2018.

Dziewczyny najczęściej mają biustonosze za luźne pod biustem. Nie wiedzą, że to taśma dolna ma podtrzymać 85% ciężaru – a ramiączka to tylko asekuracja. Obwód musi ściśle przylegać, nie być za ciasny aby nie powodować otarć skóry, ale ma wyczuwalnie podtrzymywać biust – doradza.

anita_swidnica.jpg

Brafitterka – czy warto skorzystać z jej porad?

Pewnie, że warto! Choćby raz w życiu, aby mieć punkt odniesienia, nauczyć się mierzyć i dowiedzieć się, że masz inny rozmiar niż myślałaś, że masz ;) Agnieszka Miszewska, biegaczka i mama trójki dzieciaków wspomina swój pierwszy kontakt z brafitterką. Powiedziała mi że 3/4 kobiet które uważają że mają miseczkę B lub C jest w błędzie. Zła miseczka i zbyt luźny obwód pod biustem to dwa powszechne błędy. Też je popełniałam.

Pomoc brafitterki znajdziesz w dobrych sklepach z bielizną. Często rolę brafitterki pełni po prostu sprzedawczyni – dobra sprzedawczyni, której zależy na Twoim zadowoleniu  wymierzy, dopasuje, doradzi. Podczas Bieg Kobiet ANITA Zawsze Pier(w)si 2018 także będzie można dobrać rozmiar stanika przy pomocy profesjonalistów – już zapraszam!

Twój biust ma wiele rozmiarów?

Tak. Nie odkryjemy tu Ameryki. Kasia Kuberska, świdniczanka jak sama przyznaje pobiła swój rekord. Przed ciążą nosiłam 70B (w czasie intensywnego biegania nawet 70A). Po ciąży w okresie karmienia nadrobiłam aż do 80H. Anna Elsner w czasie ciąży doszła przy karmieniu piersią z rozmiarem miseczki do J! Co to oznacza? Że nasz biust zmienia się i po ciąży nie zawsze wraca do tego samego rozmiaru co przed. Czasem jest mniejszy, czasem pozostaje większy. Nie tylko jednak ciąża zmienia nasze piersi. Na zmianę rozmiaru ma wpływ:

 • bieganie/uprawianie sportów,
 • tycie i chudniecie,
 • hormony.

To główne czynniki, które zmieniają nasze ciało. Nie oceniam czy to dobrze, czy źle, choć wiadomo, najlepiej aby „ciastki” szły w miseczkę, a z tym też nie zawsze tak się dzieje. Kasi Lubowskiej przykładowo po roku biegania bardzo zmniejszył  się obwód pod biustem. Poszłam do tej samej pani co zawsze u niej kupuję bieliznę i obie byłyśmy w szoku - z 85 do 75, a wielkość miseczki została ta sama… U Kasi Nowak z kolei przez bieganie zmniejszyła się miseczka.

anita_lodz.jpg

Raz większe, raz mniejsze…

W ciągu miesiąca także może zmieniać nam się biust, jednak tu zawsze wraca na swoje miejsce po kilku dniach. Wszystko zależne jest od dnia naszego cyklu. I tak przed miesiączką piersi mogą „spuchnąć”, być przy tym tkliwe, a przy okresie, powracają do rzeczywistych rozmiarów.

Na co zwracać uwagę, aby odkryć swój rozmiar?

 • Odwiedź brafitterkę, a przekonasz się, że Twój rozmiar będzie całkiem inny niż myślałaś – będzie rzeczywisty!
 • Mierz swój biust za każdym razem kiedy chudniesz/tyjesz/jesteś po ciąży/po karmieniu/zaczęłaś biegać.
 • Nie przyzwyczajaj się do jednego rozmiaru – po wsze czasy.
 • Nie przyzwyczajaj się do jednego stanika – po ok. 2 latach użytkowania stanik rozciąga się i dużo gorzej spełnia swoją rolę.
 • Nie mierz się kiedy jesteś przed miesiączką.
 • Koniecznie zainwestuj w sportowy stanik, jeśli zaczęłaś biegać – zwiększy się Twój komfort biegania, a wstrząsy biustu zostaną zminimalizowane.
 • Pamiętaj! Dobrze dobrany stanik to Twój najskuteczniejszy skalpel!

No i teraz czas na przysłowiową kropkę nad i w tym poradniku: jak prawidłowo zmierzyć biust by dobrać stanik? Zerknij tu, spisałam wszystko w formie trzech prostych kroków, które pomogą odkryć Twój właściwy rozmiar: JAK PRAWDIŁOWO DOBRAĆ BIUSTONOSZ?