Dieta odżywcza! KONKURS

  • 05 Dec 2017
  • Dodane przez Marzena Michalec
  • Kuchnia

Zdrowe odżywianie jest sekretem młodości i zdrowia, dlatego powinno mieć strategiczne znaczenie. Trywializm, ktoś powie, ale czy nam się to podoba czy nie, to jak się czujemy, ile mamy energii zależy nie tylko od nowej kiecki czy wybieganych kilometrów, ale właśnie od jakości tego co jemy. Pewnie, że też jem czekoladę! Ale zrobiłam postęp i przykładowo – gorzką czekoladę wpisałam na wysokie miejsce poprawiaczy humoru, a jeszcze nie tak dawno budziła mój niesmak. Dasz wiarę?

 

Dziś chcę Wam zaprezentować świetne kompendium wiedzy – Jadłospisy odżywcze z praktycznymi przepisami oraz opisem składników odżywczych napisane przez Mateusza i Agnieszkę Żłobińskich – rodzeństwo, które życzy mi zdrówka i smacznego, już na pierwszej stronie książki! Aaaa dziękuję kochani – kawał dobrej roboty za Wami!

Z Mateuszem także miałam okazję się poznać, czytuję jego inspirującego bloga – salaterka.pl i powiem jedno: rzeczy tworzone z pasji mają tą moc! I ta książka właśnie ją bezdyskusyjnie ma.

 

 

Jadłospisy odżywcze z przepisami wegańskimi ujęły mnie prostotą przekazu, gdzie burak tańczy z cukinią,  a marchew z pomidorem w towarzystwie ziaren słonecznika i innych cud przypraw.  

 

Czy ta książka różni się od innych? Tak! Tu każde danie zostało „rozebrane” na czynniki pierwsze. Wiesz dzięki temu ile składników odżywczych – witamin i minerałów spożyłaś. Bardzo podoba mi się grafika ukazująca składniki i gramaturę. No i wydanie – podręczne, okraszone pysznymi zdjęciami.  

 

Więcej o książce przeczytasz TU

 

 

Jak zostaję weganką?

 

Mięsa nie jem od…, żeby nie skłamać, 15 lat. Dlaczego? Nigdy mi nie smakowało jakoś specjalnie, a gdzieś po drodze doszły kwestie ideologiczne, które po dziś dzień zgłębiam szukając wytłumaczenia i odpowiedzi na wiele pytań. Całkiem niedawno podjęłam pierwszą próbę rezygnacji z jedzenia produktów pochodzących od zwierząt: jaj, mleka, serów. Myślałam, że rezygnacja z jajek, mleka do kawy będzie dla mnie trudnym procesem. Tymczasem okazało się, że nawet nie zauważyłam, kiedy całkowicie z tego zrezygnowałam do tego stopnia, że dziś nawet kawa z mlekiem roślinnym smakuje mi nie tak dobrze jak czarna. Poszerzyłam także znacznie horyzonty kulinarne wprowadzając do swojego menu więcej warzyw. Częściej też eksperymentuję, gotuję, odkrywam, a książka - Jadłospisy odżywcze bardzo sprawdza się przy gotowaniu i komponowaniu pełnowartościowych posiłków. Oczywiście, że zdarza mi się zjeść zapiekankę z serem czy sushi, które szczerze bardzo lubię. Jednak % moich odzwierzęcych posiłków w miesiącu wynosi może ok. 2%.
 

KONKURS!

 

Jeśli tylko masz ochotę otrzymać tą książkę, bardzo proszę o podzielenie się w komentarzu pod tym tekstem swoim wegańskim przepisem (bez względu na to, czy weganką jesteś czy nie). Ten przepis, który ujmie mnie najbardziej (czy wyjdzie w kuchni też sprawdzę i udokumentuję;) otrzyma w nagrodę książkowy jadłospis, a mam ich 3. UWAGA: liczy się komentarz tylko pod tym wpisem, a nie na Facebook’u. 
 

Bawimy się do najbliższego czwartku, do godz. 21.00, a wyniki podam w osobnym komentarzu także na tej stronie w piątek ok. 10.00.

Powodzenia!