Bieg Kobiet na Białorusi

śr., 07/26/2017 - 08:44

Państwo, które według zachodnich opinii nie przestrzega praw człowieka staje w obronie kobiet, które doświadczają przemocy domowej i organizuje dla nich bieg na jednej z głównym ulic o nazwie Niepodległości. Choć na tym biegu kobiet nie byłam, okazałe miejsce startu i mety zwiedziłam. Trasa ciągnie się wzdłuż budynków rządowych, przy największym placu w mieście z Leninen w tle. The Beauty Run w Mińsku!Bieg Kobiet o angielsko brzmiącej nazwie The Beauty Run  8 marca odbył się po raz drugi z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.  Kiedy dowiedziałam się o tym bliskim mi wydarzeniu, z zaciekawieniem szukałam na ten temat informacji. Udało mi się nawet porozmawiać z uczestniczką biegu mieszkającą w Mińsku - Anne Leus.Na starcie pojawiło się  sporo, bo 2 tys. pań z 35 miast i 8 krajów! Dla porównania rok wcześniej było ich 700, tymczasem BFLA – Białoruska Federacja Atletyki i ogólnoświatowa organizacja United Nations Population Fund (UNFPA) już zapowiadają kolejną odsłonę tego wydarzenia.UNFPA działa w ramach ONZ, co ciekawe, której Białoruś była państwem założycielskim.

Wyścig odbył się z bardzo ważnym przesłaniem społecznym - walką z przemocą w rodzinie. Ten sam akcent pojawia się także przy okazji biegu kobiet w Hiszpanii.  Każda z uczestniczek na swoich numerach startowych miała tam napisany numer zawodniczki, która została zamordowana przez swojego oprawcę z zaciszu domowym. Jednak przewodnim motywem Carrera de la Mujer  cały czas jest profilaktyka przeciwko nowotworom piersi.

Beauty  Run to bieg, gdzie można wystartować na dystansie 2 lub 5 km i to bezpłatnie.  Mimo, że pakiety startowe nie zawierały koszulek czy innych gadżetów, panie wydawały się być bardzo zadowolone imprezą, zwłaszcza, że na mecie każda otrzymała róże oraz medal.

Najszybsza zawodniczka, Viktoriya Kushnir pierwszy dystans pokonała w czasie 6:46, a Anastasiya Ivanova zwyciężyła z czasem  16:26 na dystansie 5 kilometrów. Piękne wyniki!

W Beauty Run wzięła udział brązowa medalistka gimnastyki artystycznej z Igrzysk Olimpijskich w 2012 i „Miss Białorusi 2008” Olga Hizhenkova. Gośćmi imprezy były także inne sławne zawodniczki, m.in. Alina Tałaj, która niedawno zdobyła srebro na halowych mistrzostwach Europy na 60 metrów przez płotki.Zapytałam Annę, Białorusinkę, mieszkankę Mińska, czy bieganie jest w ich kraju  popularne? Stwierdziła, że w Mińsku sporo osób biega, są także organizowane maratony i półmaratony. Zaprosiła mnie na ten najbliższy PÓŁMARATON w MIŃSKU odbywający się 10 września. Towarzyszą mu starty na 5 i 10 kilometrów, gdzie Ania ma zamiar wystartować.

Półmaraton to impreza, która po raz pierwszy odbyła się dopiero  w 2013 roku, ale podobnie jak bieg kobiet, zjednuje sobie kolejnych uczestników. Strona biegu jest przetłumaczona na angielski, znajdziesz na niej niezbędne informacje oraz formularz z zapisami.  

Trzymam kciuki za rozwój imprez biegowych na Białorusi, a przede wszystkim za piękne biegaczki, których z roku na rok przybywa. Biegowe bum z pewnością tu zawita, to tylko kwestia czasu, a być może i ja sama!

Komentarze Disqus