Babski zlot na dzień kobiet!

  • 10 Mar 2018
  • Dodane przez Marzena Michalec
  • Zdrowie

Dwa lata temu miałam kryzysy – na babskim zlocie dzieliłam się z Wami tą historią. Chciałam rzucić  wszystko w cholerę, nie chciałam rozwijać projektu, a tym samym organizować biegów kobiet. Podniosłam się, dzięki wielu osobom, które wsparły mnie i przemówiły do rozsądku, że warto i nie ma co się poddawać bo to wspaniałe imprezy. Efekt? Ubiegły rok to siedem udanych wydarzeń w całej Polsce, a 8 marca – kolejne spotkanie, choć w nieco innej konwencji,  które natchnęło mnie i udowodniło, że to co robię ma sens! Dziękuję :)

8 marca spędzałam już kolejny rok na babskim zlocie. Wyjątkowo nie biegałyśmy, ale endorfiny  fruwały w powietrzu, a i trening z okrzyku - zawsze piersi! - przerobiliśmy. Spotkanie przygotowywałam przez ostatni miesiąc, dopinając wszystko na ostatni guzik. Efekt przerósł moje oczekiwania – ponad 80 pań, świetni prelegenci, którzy przyjęli zaproszenie oraz partnerzy, dzięki którym każda z pań wyszła z upominkiem od Sylveco oraz Sonko i praktyczną wiedzą.

Od samego początku takich edukacyjnych spotkań, wspiera mnie swoją obecnością dr med. Paweł Pyka, chirurg – onkolog i szef oddziału chirurgii onkologicznej w szpitalu im. Dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Kwestie merytoryczną wsparła także doktor Magdalena Radomska – ginekolog z Dolnośląskiego Centrum Ginekologii, które jest także partnerem medycznym naszej wrocławskiej edycji.

Nie mogło zabraknąć także prawdziwych historii, jakimi podzieliły się dwie wspaniałe i pełne energii kobiety – Karolina Skolimowska, która  w wieku 35 lat zdecydowała się na profilaktyczne usunięcie piersi oraz Kasia Boodie -  jedna z bardziej charakterystycznych Boskich Matek z kampanii fundacji Rak and Roll.

Nie zabrakło także testu…związanego z rozmiarem naszego biustu. Dzięki wsparciu Ewy i Oli z Anity - będącego partnerem tytularnym, panie mogły zmierzyć swoje piersi by dowiedzieć się…, że ich rozmiar różni się zazwyczaj od rzeczywistego. Tak tak, droga czytelniczko – rozmiar stanika nie kończy się wcale na literce D.

Czy takie spotkania są potrzebne?

Bardzo! Wciąż wiele z nas umiera na raka piersi czy raka szyjki macicy tylko dlatego, że nie miała świadomości aby się zbadać. Uważam, że taka luźna, kobieca formuła przekazuje nam  wiedzę. I choć zapewne większość z pań obecnych na zlocie, to kobiety świadome, wierzę że solidarnie wesprą swoje koleżanki, mamy, babcie w budowaniu świadomości i dzięki temu, takim łańcuszkiem kolejne babki będę przekonywały się o słuszności badań profilaktycznych. A to wciąż najskuteczniejsza broń w walce z rakiem.

Zawsze pierwsi przed rakiem piersi! Dzikuję za wsparcie partnerom wydarzeniu: ANITA, SONKO, Dolnośląskie Centrum Ginekologii, Kaufland Polska oraz SYLVECO za pomoc w przygotowaniu wydarzenia.