ZDROWA JA!

Zawsze pier(w)si przed rakiem piersi! Przygotowaliśmy dla Ciebie podpowiednik dotyczący badań kontrolnych, które każda z nas powinna znać i na stałe wpisać do swojego kalendarza.

Kobieto w biegu do dzieła!

1.SAMOBADANIE PIERSI wykonuj tuż po każdej miesiączce. Po menopauzie wykonuj raz w miesiącu w wybranym przez Ciebie dniu. 

Badanie w 5 krokach

1.Unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się:  

 • czy nie widzisz zmian w kształcie piersi 
 • czy skóra nie jest przebarwiona 
  (zmiana koloru)
 • czy nie marszczy się lub nie jest napięta 

2. To samo skontroluj opierając ręce na biodrach.

3. Ściśnij delikatnie brodawkę. Zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.

4. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. 
Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

5. Wsuń poduszkę, lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. 
Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką. 

6. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

CENA: bezpłatnie

2.CYTOLOGIA – to bezbolesne badanie polegające na pobraniu tkanek z szyjki macicy, wykonywane przez ginekologa. Po ok. 3 tygodniach otrzymujemy wynik. To badanie powinnyśmy przeprowadzać od momentu rozpoczęcia współżycia.

Dzięki cytologii udaje się zapobiec od 60% do 80% zachorowania na złośliwego raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy zaczyna „boleć” niestety w zaawansowanym stadium, wcześniej nie dając o sobie znać.  Cytologia pozwala też stwierdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), które ma związek z tym nowotworem. Dlatego to badanie ma tak istotne znaczenie dla naszego zdrowia. 

JAK CZĘSTO: raz w roku od chwili rozpoczęcia współżycia.

CENA: wraz z prywatną wizytą ginekologiczną od 180 zł. Bezpłatne badanie mogą wykonać panie po 50 roku życia w ramach programów przesiewowych, między innymi w Poznaniu w ośrodku OPEN.  

3.KOLPOSKOPIA –  badanie, które może zalecić lekarz po wykonaniu cytologii, aby rozwiać wątpliwość związane z wynikiem. Kolposkop to specjalny rodzaj mikroskopu. Nie przeraź się jego wielkością – jest to spora maszyna, ale nie będzie miała kontaktu z Twoim ciałem (w przeciwieństwie do przezpochwowego USG). 

PRZEBIEG BADANIA
Badanie jest wykonywane na fotelu ginekologicznym. Przy wykorzystaniu wziernika oczyszcza się szyjkę macicy (może wywołać uczucie chłodu) i nakłada roztwór, który pomoże w identyfikacji potencjalnych zmian nowotworowych (może wywołać  lekkie pieczenie). Badanie trwa kilka chwil.

CENA: od 200 zł

Więcej na temat przeczytasz w artykule: Kiedy pobiegniesz do ginekologa?

4. USG – powszechne badanie obrazowe, które możesz wykonać na wizycie u ginekologa. Tą metodą bada się zarówno piersi jak i wewnętrzne narządy rozrodcze, a w momencie bycia
w ciąży pozwala zobaczyć Twoje dziecko. USG powinno się wykonywać raz w roku.

PRZEBIEG BADANIA

USG nie boli. Badanie przeprowadza się na leżąco jeśli badamy biust i na fotelu ginekologicznym w przypadku USG dopochwowego. Obraz w tej samej chwili można dostrzec na ekranie komputera USG.  Niezwykle ważne jest, aby miejsce w którym wykonujemy takie badanie miało dobrej jakości sprzęt. Warto pytać o USG: 2D / 3D / 4D. Takim sprzętem dysponuje Dolnośląskie Centrum Ginekologii we Wrocławiu.  

CENA USG PIERSI: ok. 90 zł

CENA USG TRANSWAGINALNEGO: w ramach wizyty ginekologicznej (NFZ lub PRYWATNIE – ok. 150 zł)

5. MAMMOGRAFIA – badanie radiologiczne, dedykowane przede wszystkim do pań 40+, choć zdarza się, że jest także badaniem uzupełniającym do USG. Znacznie częściej lekarze kierują pacjentki powyżej 50+. Badanie wykrywa już milimetrowe zmiany i jak do tej pory jest niezastąpione w grupie pań po pięćdziesiątce, których struktura piersi zmienia się i trudniej samym badaniem USG móc je dobrze obejrzeć.

JAK CZĘSTO: raz w roku jeśli masz więcej niż 45 lat lub jeśli lekarz zaleci.

CENA: ogólnodostępne badania przesiewowe dla pań w wieku 50 – 69 wykonywane są w całym kraju bezpłatnie. Jeśli jednak zdecydujemy się na badanie płatne, zapłacimy ok. 70 zł.

Więcej na temat przeczytasz w artykule Czy mammografia jest szkodliwa?

6. BADANIA HORMONÓW TARCZYCY - TSH (tyreotropina) – za pomocą pobranej krwi, oraz zawsze wtedy kiedy zamierzasz zajść w ciążę.  

Dodatkowo jeśli zaobserwujesz u siebie takie dolegliwości jak:

 • wypadanie włosów,
 • senność i brak energii,
 • nadmierne owłosienie,
 • nie możesz zajść w ciążę,
 • masz suchą skórę,
 • czujesz spadek energii, zwłaszcza po posiłku,
 • pojawił się biały kolor skóry części intymnych,

skontaktuj się lekarzem ginekologiem i endokrynologiem, aby wykonać cykl BADAŃ dotyczące tak ostatnio popularnych chorób jak niedoczynność i nadczynność tarczycy i „Hashimoto”.

JAK CZĘSTO? raz w roku / profilaktycznie

UWAGA: wynik badania TSH u młodych kobiet powinien znajdować się w przedziale 1-1,5, maksymalnie 2. Jeśli wynik wyniesie:  <0,04 lub >1,5, należy wykonać cykl kolejnych badań:

FT3 -  trójjodotyronina
FT4 - wolna tyroksyna
ATPO i ATG – przeciwciała.

CENA (orientacyjne):

 • TSH – 19 zł
 • FT3 – 21 zł
 • FT4 – 21 zł
 • ATPO – 36 zł
 • ATG – 36 zł

Do pobrania krwi należy dodać usługę pobrania: 4 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule – Ćwiczę i tyję

7. REZONANS MAGNETYCZNY – tej metodzie, którą także można potraktować profilaktycznie gdy COŚ nas NIEPOKOI. Koszt związany z tym badaniem waha się w między 500 – 800 zł. Zrobisz je ze skierowaniem, ale także bez skierowania.

Jednak jeśli:

 • chorujesz,
 • jesteś w ciąży,
 • przyjmujesz leki,
 • stosujesz antykoncepcję hormonalną,
 • jesteś obciążona genetycznie - Twoi najbliżsi chorują/chorowali na raka / zaburzenia tarczycy, to takie badania powinnaś wykonać w KONSULTACJI ze swoim lekarzem i być może częściej. Zwróć na to uwagę.

Jeśli zauważysz u siebie poniższe zmiany, czym prędzej skontaktuj się z lekarzem. Wcześnie wykryty guz piersi nie jest niczym groźnym!