Czy na drodze można bezpiecznie biegać?

pon., 10/08/2018 - 10:19

Czy wiedziałaś, że aż 50% zabitych w wypadkach drogowych stanowią piesi? Biegacze też są częścią tej statystyki i mnie to trochę przeraża, a Ciebie? Jesień to czas kiedy najczęściej wykonuję trening po ciemku, co niestety może sprzyjać nieszczęściu, dlatego postanowiłam przyjrzeć się temu, co zrobić, abym wróciła do domu w jednym kawałku. Z pomocą przyszli mi eksperci z Voyager Group, Autoryzowanego Dealera Alfa Romeo, Jeep i Mazda w Poznaniu, którzy byli z nami na poznańskim biegu i podali mi trochę przydatnych wskazówek.

Ubierz na siebie ubranie z odblaskami

Jeśli biegasz po zmroku - zapomnij o czarnych ciuchach. Jaskrawe kolory i odblaski to must have Twojej biegowej garderoby w miesiącach jesienno-zimowych. Koniecznie zaopatrz się w koszulkę lub bluzę w jaskrawym, fluorescencyjnym kolorze. Nawet jeśli za takim nie przepadasz – tutaj liczy się bezpieczeństwo, a nie moda. Im więcej kolorowych, świecących wstawek będzie miał Twój strój – tym lepiej.

Po zmroku kierowca widzi Cię z odległości tylko kilkunastu metrów i czasem nie jest w stanie odpowiednio szybko zareagować. Gdy założysz odblaski będziesz widoczna nawet z odległości 150m! Znaczna różnica prawda?

Nie tylko na drodze jest niebezpiecznie

Czy wiesz, że najwięcej wypadków drogowych zdarza się na pasach? Przejścia drogowe to takie miejsca, gdzie wydaje nam się, że możemy czuć się bezpiecznie i czasem usypia to naszą czujność. To, że Ty stosujesz się do przepisów i przechodzisz tylko na świetle zielonym nie oznacza, że nie musisz zachować ostrożności i rozglądać się na boki. Kierowcy w codziennym pędzie, wjeżdżają na przejścia na świetle żółtym, a nawet czerwonym i gdy będziesz skupiona na tym co dzieje się dookoła, zauważysz to zawczasu. Piesi zbyt często ufają, że przejście dla pieszych to dla nich bezpieczna droga przez ulicę i wyłączają w tym momencie czujność. Pieszy, tudzież biegacz w starciu z rozpędzonym autem ma bardzo nikłe szanse na przeżycie. Pamiętaj o tym.

Pamiętaj też o niebezpiecznej sytuacji jaka może Cię spotkać w przypadku samochodu skręcającego w prawo na zielonej strzałce czyli tzw. “warunku”. Chociaż przepisy stanowią że każdy samochód powinien zatrzymać się przed zieloną strzałką to jednak w praktyce niewielu to robi. Efekt jest taki, że gdy Ty chcesz przecież przez pasy na swoim legalnym zielonym świetle, możesz narazić się na kolizję z samochodem, który skręca i po prostu nie zatrzyma się.

Ufaj więc tylko sobie i miej oczy dookoła głowy, gdy przebiegasz przez ulicę na światłach.

biegaczka.jpg

Jak być bezpieczną?

Jak przestrzega nas ekspert z Voyager Group z Poznania: „... Pomimo, że oferowane przez nas modele wyposażone są w najnowocześniejsze systemy kontroli trakcji, takie jak ABS, ESP, ABD i ASR należy wziąć pod uwagę iż nadal nie wykonają one za nas kierowców wszelkich obowiązków związanych z bezpieczeństwem. Dopiero rozsądna kooperacja kierowcy z samochodem oraz kierowcy z pieszym (tudzież z biegaczem) może w maksymalnym stopniu zminimalizować ryzyko wypadku.”

Bycie bezpieczną na drodze to nie tylko odblaski i ruch lewą stroną ulicy, ale też duża doza ostrożności. I nie mówię tu tylko o kierowcach, ale też o każdej z nas. Wiem, że po całym stresującym dniu marzysz o tym, aby oczyścić umysł od wszelkich trosk, założyć słuchawki na uszy i pobiec tam, gdzie tylko nogi Cię poniosą. Niech jednak bezpieczeństwo będzie dla Ciebie zawsze kwestią kluczową.

Komentarze Disqus