Biegi dla kobiet w całej Europie!

  • 05 Jan 2017
  • Dodane przez Marzena Michalec
  • Podróże

Biegi kobiet odbywają się w całej Europie i  cieszą się ogromną popularnością. W Barcelonie, Kolonii, Wiedniu, Paryżu jednorazowo bierze w nich udział nawet ponad 30 tysięcy pań! Dla porównania nasze największe zawody biegowe gromadzą w stolicy  ok. 12 tys.  zawodników, kobiet i mężczyzn.  

Hiszpania biega dla zdrowych piersi!

Z największym rozmachem od 12 lat wyścig kobiet - Carrera de la Mujer, odbywa się w Hiszpanii, bo w aż 8 miastach: w Walencji, Madrycie, Vitorii, Gijon,  A’Coruna, Sewilli, Saragossie i Barcelonie.  Hiszpański cykl imprez rozpoczyna się już w kwietniu, a kończy imprezą finałową w listopadzie w stolicy Katalonii. To co łączy Carrera de la Mujer z biegiem kobiet Zawsze Pier(w)si, to idea. Hiszpanki biegną dla zdrowych piersi.

Z zapowiedzi organizatora wynika, że zawodniczki nie chcą zmieniać idei imprez i w większości są za różowymi koszulkami w pakietach startowych, o czym  w ankiecie zdecydowało  aż 73% z nich. To co ciekawe, to fakt, że dla ponad 30% kobiet te zawody właśnie są jedyne w jakich w ogóle biorą udział! Jak poinformowali mnie organizatorzy zapisy ruszą w połowie lutego i wszystko wskazuje na to, że i ja  skuszę się na udział w Carrera de la Mujer (carreradelamujer.com). Zapisy ruszą w połowie lutego.

Bieg kobiet w La Palma na Majorce

Pozostając przy hiszpańskich klimatach, warto wspomnieć o  261 Women’s  Marathon na dystansie 7km, połówki lub maratonu. Jak wspominam tą przygodę? Przeczytasz w mojej relacji:  Mój start w 261 Womens Marathon.  

Paryż w rytmach karnawału

La-Parisienne (la-parisienne.net)  to według mnie  impreza najbardziej kolorowa. Odbywa się  w Paryżu od 20 lat! Pierwsza edycja w 97 roku zgromadziła na starcie 1 500 tys. uczestniczek, ostatnia, ponad 30!
W 2001 panie pobiegły w imię zdrowych piersi, ostatnio tematem przewodnim był karnawał. Teraz już zapowiada się bieg w rytmach Karaibów, który odbędzie 10 września poprzedzony otwarciem dwudniowej wioski z atrakcjami na Champ de Mars. Dystans to 6,6 km głównymi alejami Paryża.

Wpisowe na bieg w Paryżu

Wyznacznikiem kwoty nie jest jak u nas w Polsce data zapłaty, a ilość zawodniczek.
45€ - do 5 tysięcy zawodniczek
50€ - dla wszystkich pozostałych
55 € - dla ostatnich 5 tysięcy zawodniczek

Integracja pracowników

To co także ciekawe przy francuskiej imprezie, to specjalny program dla pracowników firm w ramach tych zawodów.  W ciągu roku wybierani są liderzy spółek, którzy z pomocą trenerów prowadzą zajęcia przygotowujące chętne panie do udziału w La-pariesienne. Program jest rozbudowy, organizator chwali się że 97% firm biorących w nim udział to spółki francuskie, które jednoczą koleżanki z pracy i są ciekawą formą benefitu.

Bieg kobiet w Wiedniu od 30 lat!

W Austrii, w  Wiedniu organizowany jest Österreichischer Frauenlauf (oesterreichischer-frauenlauf.at).  Wszystko wskazuje na to, że jest to najstarsza impreza biegowa dla kobiet w Europie (nie wiem czy nie na świecie). W tym roku, 21 maja odbędzie się po raz 30! Wyobrażasz sobie w latach 80 w Polsce bieg kobiet ulicami Warszawy? Ja nie. W Wiedniu do wyboru mamy dwa dystanse: 5 i 10 km. Miłym akcentem są prezenty. Uczestniczki otrzymują album ze zdjęciem z wynikiem. Organizator nie zapomina ponoć o nich także przed świętami, wysyłając kartki świąteczne. Fajnie! Zapisy na podbój Wiednia stratują jednak dopiero 4 marca. To jednak nie ma znaczenia bo jak zapewnia organizator pakiety rozejdą się w ilości 33 tysięcy sztuk!

Wpisowe na bieg w Wiedniu

Za udział z bogatym pakietem startowym: koszulka + mnóstwo giftów w postaci produktów od sponsorów zapłacisz od 34 do 39 euro.

Imprezy dla kobiet w Niemczech

Tuż za naszą zachodnią granicą możemy biegać w womensrun.de czyli biegu kobiet w Niemczech w 5 miastach: w Stuttgarcie, 3.06, Hamburgu, 17.06, Frankfurcie, 29.06, Koln, 12.08. i w Munchen, 09.10 i Berlinie, choć tu termin nie został jeszcze ustalony.  W Niemczech udział w babskich imprezach bierze łącznie, ponad 30 tys. kobiet! Najwięcej na starcie w 2016 zgromadził Koln – 10 tys.

Dystans i wpisowe w Niemczech

Tu panie mają także wybór, aby pobiec na 5 lub 8 km. Pakiet startowy w zależności od  wybranego miasta to kwoty od 27,90 do 32,90 euro. W pakiecie koszulka i mnóstwo bezpłatnych atrakcji w wiosce sportowej we wszystkich miastach. Bieg Kobiet wspiera z kolei projekt pod hasłem: „Bo jestem dziewczyną” związany z ochroną młodych kobiet przed handlem kobietami, wyzyskiem nieletnich.  Wspiera także równy dostęp do edukacji i ochrony zdrowia. Działania organizacji można wesprzeć na stoisku podczas zawodów dowolną kwotą. W 2016 udało się dzięki temu uzbierać aż 19 tysięcy euro!

Wspólnym mianownikiem wszystkich imprez biegowych jakie odbywają się w całej Europie jest ich wyjątkowość, a dla wielu kobiet to często pierwsze biegowe doświadczenie, które otwiera im drogę do złapania biegowego bakcyla.

Dla mnie te europejskie zawody są inspiracją. Pewnym pomysłem, który przywiozłam prosto z 261 Women’s Marathon na Majorce był najszyjnik z logo imprezy zamiast medalu. Postanowiłam, że uczestniczki poznańskiej edycji otrzymają coś podobnego - bransoletkę. Jednym ten pomysł się spodobał, dla drugich był rozczarowaniem, a dla mnie samej był punktem w którym zaczęłam się zastanawiać, na ile nasza kobieca społeczność (choć nie tylko kobieca) jest gotowa na zmiany, innowacje, doświadczanie w nieco innym wymiarze właśnie takich imprez? Na ile też ważny jest tu gadżet, a na ile sama idea i po prostu miło spędzony czas pośród setek kobiet, których łączy bieganie?

16 tys. biegaczy – największa impreza w Polsce w 2017

Nasze największe biegowe imprezy organizowane są na góra 12 tys. osób. Przełomem ma być półmaraton w Poznaniu, który w marcu ma zgromadzić 16 tysięcy osób. Już pojawiają się głosy sprzeciwu, że impreza staje się „komercyjna”, „nie ma jak się ścigać w tłumie”. Takie reakcje zawodników rodzą pewne pytania: z jaką mentalnością biegamy? Po co biegamy?

W Europie biegamy dla przyjemności. Zawodnikom zależy, aby zabrać ze sobą na start przyjaciół, często całą rodzinę! To jest dla nich wyjątkowy czas. I w nosie mają, że nie zrobią życiówek w tłumie.

Przyszłość biegu kobiet Zawsze Pier(w)si

Będę się starać, aby i Bieg Kobiet Zawsze Pier(w)si rósł w siłę i docierał do kolejnych uczestniczek. Organizacja imprez realizowana z takim rozmachem jak w europejskich miastach to jednak ogromne wyzwanie, mnóstwo zaangażowanych osób, w tym sponsorów, którzy mam wrażenie dużo chętniej angażują się w te inicjatywy na Zachodzie niż u nas.

Bez względu na liczby, bo nie to jest tu przecież najważniejsze, już cieszę się na spotkanie podczas naszych, rodzimych biegów kobiet we Wrocławiu, 23 kwietnia, Gdyni, 30 kweitnia, Świdnicy, 28 maja i Poznaniu, a może także jeszcze gdzie indziej! Przypominam, że zapisy już otwarte i znajdziesz je pod linkiem: BIEG KOBIET ANITA 2017

Trzymam za Ciebie kciuki, życzę dobrej zabawy i motywacji w całym roku!