Alicja w biegu!

  • 28 Mar 2017
  • Dodane przez Marzena Michalec
  • Motywacja

Kiedy stuknęła mi trzydziestka, po raz pierwszy zaczęłam zauważać swoje pierwsze zmarszczki. Moja starsza ode mnie przyjaciółka kiedyś powiedziała, że w życiu każdej kobiety przychodzi taki dzień, kiedy patrząc do lustra pytasz samą siebie, kiedy to wszystko minęło?

Przemijanie to coś nieuchronnego, coś co należy zaakceptować i sprawić, by w tym przemijaniu, nie ominąć życia! Nie ma więc sensu skupiać się na tym co nieuchronne, ale na tym, co ma realny wpływ na jakość tych dni. Dziś zapraszam na praktykę z życiowego optymizmu!

Ostatnio miałam wielką przyjemność spotkać się z piękną kobietą, z ogromnym dorobkiem życiowym, zarówno pod względem zawodowym oraz prywatnym. I choć znamy się  „nie od dziś”, chwila z nią spędzona dała mi poczucie, że można tak wiele, tak miło, tak pożytecznie mimo przeszkód, mimo wylanych łez.  Łzy po prostu są potrzebne, przeszkody też, bo wzmacniają siłę charakteru, którym potem można góry przenosić!

Spotkanie z profesor Alicją Chybicką, kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, posłem oraz osobą zakochaną w bieganiu po uszy,  dało mi poczucie, że każdy ma do spełnienia misje. Misją profesor Chybickiej od lat jest walka o życie dzieciaków chorych na raka, ale też bycie matka, babcią i propagatorką aktywności do ostatniego dnia życia! Jak podkreśliła w naszej rozmowie, łatwiej jest z tego świata odchodzić w biegu.

Jej przygoda z bieganiem zaczęła się po 60 roku życiu i trwa do dziś. Ma za sobą starty na różnych dystansach, na maratonie kończąc. Do tego dwukrotnie zdobyła szczyt Kilimandżaro. To był pewnego rodzaju manifest, że nie ma rzeczy niemożliwych, a dowodem tego byli podopieczni profesor po przeszczepach szpiku kostnego towarzyszący jej w tej niezwykłej wyprawie.

Kiedy rozmawiałyśmy stwierdziłyśmy obie, że pomimo popularności biegania,  osoby w wieku  60 lat wciąż jednak mają pewne opory, aby zacząć się ruszać. Na Zachodzie ten trend jest widoczny i nikogo nie dziwi biegający senior.

 To fakt, że kiedy przechodzisz na emeryturę, świat zwalnia. Wówczas trzeba się odnaleźć w nowej rzeczywistości, często nie mając pomysłu jak zagospodarować wolny czas. I tu znakomitym rozwiązaniem jest bieganie właśnie.  – Jest jeszcze z kim biegać, bo przecież Wy jesteście tego przykładem! – miło mi się zrobiło jak to usłyszałam, a dodatkowo profesor zadeklarowała, że niebawem dołączy do naszej biegowej grupy w Grabiszyńskim oraz weźmie udział w Biegu Kobiet Zawsze Pier(w)si we Wrocławiu.

Pani profesor nie brakuje energii. Nieustannie ma ten ujmujący błysk w oku, grafik zapełniony od świtu do zmierzchu i mimo tego, chęci aby biegać i namawiać do tego inne osoby!

Jest dla mnie ogromną radością, kiedy widzę wśród swojej biegowej społeczności oprócz młodych osób, także starsze, które początkowo nieśmiało, a chwilę później pewnym krokiem pojawiają się na wspólnych treningach, biorą udział w zawodach. Ja przecież kiedyś też będę taką aktywną seniorką, a nie ma nic bardziej przyjemnego jak dzielić się radościami z osobami w różnym wieku i czerpać od siebie wzajemnie!

W grudniu odezwała się do mnie Gosia Domino, z propozycją, że chce poprowadzić grupę biegową po Parku Grabiszyńskim. Gosia ma 50 lat, a  jej życiowy optymizm odejmuję jej co najmniej dekadę. Podobnie jak profesor Chybicka, jest przykładem na to, że bez względu na metrykę, można być aktywnym, pełnym energii i dzielić się tym z innymi! Szczerze podziwiam, co jest dowodem na to, że życie naprawdę bez względu na wiek może być pełne endorfin co jest najskuteczniejszym lekiem jaki natura mogła nam podarować.

Fit w każdym wieku? Pewnie!

W mojej głowie pojawił się pomysł, aby poszerzać horyzonty i z pomocą takich cudownych babeczek dawać przykład i zachęcać do tego, aby być FIT w każdym wieku! Nazwa nie wzięła się przypadkowo – to blog Gosi, gdzie opisuje swoje biegowe przygody, zachęcając do tego zarówno młodszych jak i starszych od siebie i także tych, którzy jeszcze niedawno, nawet nie myśleli, aby biegać!

Wspólnie więc z pomocą Pani Alicji i Gosi chcę poinformować, że otwieramy NOWY ROZDZIAŁ w życiu naszej społeczności. Niebawem na stronie: www.kobietawbiegu.pl pojawi się blog Gosi: Fit w każdym wieku, który będzie z pewnością inspiracją zarówno dla tych zaprawionych w biegowym boju oraz tych jeszcze nieprzekonanych. 

........................................................................

Prof. Alicja Chybicka lekarz medycyny, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od lat z uporem walczy o zdrowie każdego swojego pacjenta. Nigdy nie traci wiary w pokonywaniu trudności dla dobra chorych dzieci.
Wielokrotnie nagradzana za swoją pracę naukową i działalność społeczną. W 2001 r odznaczona Złotym Krzeżem Zasługi, Kobieta Roku 2008 Twojego Stylu, laureatka Nagrody Honorowej Rzecznika Praw Dziecka, a także Orderu Uśmiechu - jedynego na świecie odznaczenia nadawanego dorosłym przez dzieci.